Dawno już odeszliśmy od wnętrz jednakowych stylistycznie. Teraz urządzając dom, chcemy uzyskać niecodzienny efekt, a przy okazji zabawić się zderzając ze sobą kolory, faktury i materiały. W projektowaniu wnętrz jest jednak kilka niezmiennych punktów jak: wybór oświetlenia, stylizacja ścian czy dobór podłóg – warto przemyśleć sobie dokładnie szczególnie te trzy pozycje, gdyż ich późniejsza – ewentualna wymiana wiąże się z nie lada wyzwaniem

O tym ile błędów popełniliśmy 5 lat temu, urządzając nasz dom w pośpiechu, mogłabym napisać dedykowany poradnik. Osobiście odczuwam boleśnie szczególnie punkt trzeci dotyczący podłóg. I choć wybraliśmy materiał dobry, trwały i nawet całkiem ładny, to jednak zupełnie nie pasujący do całego charakteru naszego wnętrza. Mówiąc wprost i bez ogródek – od drewnianej podłogi – bije żółcią, a tego moja wrażliwość estetyczna znieść już dłużej nie może! Będąc w salonie KOMFORT wybrałam więc sobie wykładzinę do sypialni i dywan do gabinetu (o czym pisałam tutaj). Różnica naprawdę robi ogromne wrażenie! A jako że to właśnie latem w polskich domach odbywa się najwięcej zmian, to pomyślałam też sobie, że jest to dobry czas, na wpis który mam nadzieję nakieruje Was na właściwe wybory w trakcie urządzania domu czy remontów.

Podłogi odgrywają w wystroju dwojaką rolę – muszą stanowić solidny punkt oparcia dla wnętrza i sprostać intensywnemu naporowi codziennych kroków (szczególnie jeśli w domu są dzieci). Przeznaczenie pokoju, w takim samym stopniu co względy estetyczne, determinuje rodzaj podłogi, a zatem wybierając ją, należy pomyśleć nie tylko o jej wyglądzie ale także o trwałości, sposobach utrzymania w czystości oraz wygodzie. Na rynku istnieje kusząca różnorodność kolorów, wzorów, faktur i stopni połysku wszystkich rodzajów materiałów podłogowych. Wybieranie podłóg do poszczególnych pomieszczeń może przysporzyć wiele radości, pod warunkiem że będziemy mieli świadomość jaka podłoga gwarantuje jakość, a także jak dobrać podłogę do poszczególnego stylu. Oto moje typy:

STYL GLAMOUR

Wnętrza w stylu glamour mają niejedno oblicze, ale przede wszystkim zachwycają atmosferą luksusu, odznaczając się blaskiem i przepychem. Styl glamour, Odznacza się elegancją, dobrym wyczuciem smaku, nutką nowoczesności. W wielu poradnikach znaleźć można informację, że posadzki w pomieszczeniach w stylu glamour powinny być błyszczące i efektowne. Wszystko jednak zależy od pozostałych materiałów wykorzystanych do aranżacji danego wnętrza, od wielkości pomieszczenia, jego wysokości itp. Drewno jest materiałem, który będzie dobrze współgrał z ozdobnym wystrojem wnętrza.

Mój typ podłogi dla stylu glamour to: DĄB AFFOGATO GRANDE

STYL LOFTOWY

Styl loftowy lubi łamanie konwencji i pozwala na dodawanie akcesoriów w różnych innych stylach. Bardzo dobrze komponują się z nim dodatki w stylu klasycznym czy glamour. Wprowadzają one do wnętrza ciekawe kontrasty. Styl loftowy dość często opiera się na wykorzystaniu monochromatycznej bazy w postaci ścian, podłóg i mebli i zgraniu ich z tęczowymi dodatkami. By wprowadzić do wnętrza jeszcze bardziej fabryczny klimat dobrze jest wykorzystać materiały takie jak płyta pilśniowa, surowe deski i betonowe bloczki. Mogą one pełnić wiele różnych funkcji – od półek czy siedzisk aż do materiałów wykończeniowych ścian. Wnętrza w stylu loftowym pozwalają na puszczenie wodzy fantazji i niepowtarzalną aranżację.

Mój typ podłogi dla stylu loftowego to: DĄB INDOSSATI

STYL KLASYCZNY

Bez wątpienia drewno jest naturalnym wyborem w przypadku wnętrz  w stylu klasycznym. Nic nie jest w stanie przebić jego naturalnego piękna i ciepła. Solidna drewniana podłoga będzie służyć latami, a upływ czasu jedynie nada jej dodatkowego charakteru. We wnętrzach w stylu Shabby Chic i Bric-à-brac sprawdzają się podłogi z drewna lekko wybarwionego na szaro. Warto również sięgnąć po naturalny odcień dębu. Tego rodzaju podłogi pokreślą klasyczny styl pomieszczenia i sprawią, że nabierze ono lekkiego i bardziej przestronnego charakteru. Styl wiktoriański wymaga klasycznej podłogi z drewna w ciemnobrązowym kolorze.

Mój typ podłogi dla stylu klasycznego: DĄB UNICO

STYL RUSTYKALNY

Urządzając dom w stylu rustykalnym, powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Po pierwsze, styl ten nawiązywać powinien do wnętrz wiejskich: prostych, ciepłych, funkcjonalnych, bliskich naturze. Po drugie, kolorystka ścian, podłóg i wyposażenia musi być naturalna. Po trzecie, warto postawić na materiały takie jak drewno, cegła, glina czy kamień, ponieważ to one właśnie były najłatwiej dostępne na wsi. Aby nie zatracić dekoracyjnego charakteru poszczególnych surowców, dobrze jest ograniczyć ilość detali.

Mój typ podłogi dla stylu rustykalnego: RUSTIC DESKA BARLINECKA

STYL SKANDYNAWSKI

Styl, w jakim urządzają swoje mieszkania i domy mieszkańcy Skandynawii cieszy
się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Przytulne i jasne wnętrza, nawiązujące klimatem do gościnnej atmosfery Północy charakteryzują się czystością formy
i stonowanymi barwami bieli, szarości, błękitu i czerni. Akcentem charakterystycznym takich stylizacji pozostaje drewno. Główne cechy charakterystyczne tego stylu to wykorzystanie materiałów powiększających optycznie, minimalistyczne umeblowanie, prostota dodatków, naturalne oświetlenie i funkcjonalność.

Mój typ podłogi dla stylu skandynawskiego: DĄB WHITE PEPPER

 

Jak widzicie na zdjęciach powyżej – odpowiednio zaaranżowane podłogi nadają każdemu z wnętrz znaczący ton i charakter. Zatem warto dokładnie przemyśleć swój wybór jeszcze przed zakupem. Jeśli oglądaliście moją metamorfozę gabinetu, to wiecie już z video, że salony KOMFORT, umożliwiają zabranie próbników do domu w celu weryfikacji czy dany kolor wygląda tak samo w naszym wnętrzu jak prezentuje się w salonie.

Mam nadzieję, że mój artykuł okaże się dla Was cennym źródłem inspiracji. Niebawem na blogu kolejna metamorfoza pomieszczenia w moim domu. Zapraszam do oglądania;)