Jeśli do tej pory Olsztyn kojarzył Wam się głównie z huczną plażą miejską, albo gwarną starówką, to mam dla Was wiadomość: bardzo wiele Was ominęło! Dla mnie Olsztyn to przede wszystkim warmińska sielankowość, którą zresztą przybliżam Wam w materiałach z siedliskach, a także Olsztyn jako stolica Krainy Tysiąca Jezior. Tak się składa, że jedno z takich jezior ukochałam sobie szczególnie! Zapraszam do kolejnego odcinka z naszego domu nad jeziorem. Tym razem przekonacie się jak to jest, kiedy to woda kołysze nas do snu…

W kolejnym odcinku z naszego domu nad jeziorem – zajmiemy się urządzaniem sypialni na poddaszu. Aranżacja sypialni na poddaszu może sprawiać pewne trudności. Głównym problemem są zazwyczaj skosy i niższe sufity utrudniające funkcjonale zagospodarowanie przestrzeni. Jeśli nie wiesz jak urządzić sypialnię na poddaszu, która będzie łączyć w sobie funkcjonalność oraz elegancję i styl, to mam nadzieję, że ten materiał stanie się dla Ciebie inspiracją! Zapraszam do oglądania video:

JAK URZĄDZIĆ SYPIALNIĘ NA PODDASZU?

ŁÓŻKO. Jeśli sypialnia, to oczywistym jest, że najważniejsze miejsce zajmie tu łóżko. Co do zasady nie powinno się go umieszczać w miejscu załamania, gdyż ryzykujemy przy tym licznymi guzami na głowie. Jedynym słusznym miejscem na umieszczenia łóżka w sypialni na poddaszu jest centralny punkt pomieszczenia. To umiejscowienie tym samym dyktuje rozmieszczenie pozostałych mebli w sypialni.

SKOSY. Do skosów we wnętrzach można podejść dwojako: albo je w pełnia zabudować, albo pozostawić otwarte. Często urządzając wnętrza – wychodzimy z założenia, że musimy zagospodarować absolutnie każdy kąt i zakamarek. W rezultacie często przeładowujemy w ten sposób pomieszczenia i optycznie zmniejszamy i tak ograniczony już metraż. Komoda, szafki nocne i stolik kawowy/do gry w szachy to maksimum aranżacyjne na które zdecydowałam się w przypadki sypialni na poddaszu w LadyLakeHouse.

BELKI. Nigdy nie zrozumiem projektantów, którzy za wszelką cenę, starają się ukryć belki stropowe czy konstrukcyjne we wnętrzach. Dla mnie bez względu na wystrój – belki zawsze stanowią element dekoracyjny. Belki konstrukcyjne jakkolwiek by nie wyglądały w wersji zastanej, można oszlifować i pomalować na dowolnie wybrany kolor.

OŚWIETLENIE. Sypialnie na poddaszach bywają ciemne i niedoświetlone. Odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła , zapewni optymalne rozświetlenie i zwiększenie funkcjonalności wnętrza. W przypadku prezentowanej sypialni zdecydowałam się na punkty świetlne sufitowe i przyokienne. A także przeszkloną i podświetlaną komodę oraz lampki nocne.

DEKORACJE. Sypialnia na poddaszu niemal „prosi się” o wystrój inspirowany naturą. Dlatego, wybierając dekoracje do sypialni, pomyśl o drewnianych meblach, mogą być pomalowane na biało, plecionych krzesłach i fotelach, ceramicznych czy glinianych doniczkach, wazonach, świecznikach itp. Głównym meblem w sypialni jest łóżko i to jego wystrój może stanowić dekorację wnętrza. Zadbaj o pościel z naturalnej bawełny oraz o narzutę, która jest dziennym strojem łóżka. U wezgłowia poukładaj poduszki dekoracyjne. Jeśli sypialnia jest mała, często urządzana jest minimalistycznie, a skosy, belkowania, słupy są jej największą dekoracją.

KOLORY. Ostatnim i najważniejszym elementem aranżacji sypialni ze skosami są…kolory! To one dyktują charakter i podkreślają walory przestrzeni, a także subtelnie tuszują jej ewentualne mankamenty. Jeśli pomieszczenie na poddaszu wydaje się ciemne i ciasne – warto wówczas postawić na jasne i delikatne barwy. Nic tak bowiem nie powiększa wnętrza jak pochodne, przybrudzone odcienie bieli. W sypialni na poddaszu, ściany zostały pomalowane farbą ceramiczną Magnat Ceramic C77 w kolorze “Biały Granit”, która doskonale współgra z tapetą na ścianie centralnej. Wspominając o farbach genialnych, muszę także dodać farbę, która w trakcie wykańczania LadyLakeHouse wiodła absolutny prym. Mam tu na myśli farbę Magnat NON-REFLEX – dedykowaną sufitom. Jest to farba matowa, gęsta, mocno kryjąca i przede wszystkim z funkcją pochłaniania świetlnych refleksów. Dzięki czemu mamy gwarancję równego i gładkiego podłoża.

Poddasze czasem wydaje nam się kłopotliwym do zaaranżowania pomieszczeniem. Nie wiemy, jak wykorzystać jego trudne elementy, na przykład miejsca pod skosami. Zachęcam Cię jednak do zmiany nastawienia – mam nadzieję, że prezentowany sposób na aranżację sypialni pomoże i Tobie przekuć wady wnętrza na zalety.