W dzisiejszym materiale z naszego domu nad jeziorem – przedstawię Wam patent na stworzenie obłędnej klatki schodowej od podstaw. Dlaczego od podstaw? Bo zakupiona nieruchomość składała się z dwóch pięter, które dzieliła wysoka na 10 metrów ściana. A samym łącznikiem poszczególnych pięter stanowiła oparta na parterze drabina. Co udało się z tego stworzyć? Zobaczcie sami!

Nie jest tajemnicą, że niezmiernie inspirują mnie amerykańskie domy. Przeglądając najpiękniejsze projekty ostatnich lat doszłam do wniosku, że klatki schodowe już dawno wyszły ze swojej podstawowej roli, która sprowadzała się jedynie do łączenia ze sobą różnych kondygnacji w domu. Chcemy więcej! Klatki schodowe wciągamy w przestrzenie domowe i one same odgrywają coraz bardziej znaczące role w wystroju wnętrz.

ZAPRASZAM DO OGLĄDANIA VIDEO: “JAK URZĄDZIĆ KLATKĘ SCHODOWĄ?”:

 Klatka Schodowa: SCHODY ZABIEGOWE

Schody, czyli najbardziej istotny element klatki schodowej. W przypadku domu nad jeziorem ze względu na wysokość klatki, brałam pod uwagę dwa rozwiązania: windę mieszkalną lub schody zabiegowe. Koszt bardzo zbliżony jednak ze względu na charakter wystroju mieszkania zdecydowałam się na rozwiązanie klasyczne. Schody zabiegowe to takie, które prowadzą wzdłuż ściany, ale w pewnym momencie zmieniają swój bieg i zakręcają na półpiętro lub piętro. Wykonał je dla nas niesamowicie skromny i bardzo zdolny stolarz “pan złota rączka”, tworzący w swoim malutkim, niepozornym warsztacie ale jakże wielkie cuda! Schody zostały wykonane z drewna dębowego. A z perspektywy dołu stanowią piętrzącą się rzeźbę. Do tego są bardzo wygodne. Inspiracją do ich wykonania był dla mnie film “Kevin sam w domu”. Z którego w szczególności upodobałam sobie rozwiązania na ścianach.

Klatka schodowa: OŚWIETLENIE

Klatka schodowa powinna być na tyle jasna, by można się było bezpiecznie poruszać po schodach ale też nie na tyle jasna, by panowała w niej prześwietlona i mało przytulna atmosfera. Z drugiej strony, światło powinno wyeksponować urodę klatki schodowej i samej konstrukcji schodów. Jeżeli korytarz jest wysoki, to idealnie nadaje się do zastosowania eleganckiego górnego oświetlenia. Na przykład w postaci pokaźnego żyrandola, który sprawił, że wnętrze zostało pięknie udekorowane i dobrze oświetlone, a przy tym pozostało ciepłe i przyjazne.

Klatka schodowa: ŚCIANY

Wysoka ściana klatki schodowej może wprawić w konsternację ale jednocześnie stwarza liczne możliwości aranżacyjne. Wybór sposobu wykończenia ściany powinien być jednak dobrany do rodzaju i materiału schodów oraz stylu domu. W przypadku naszej wysokiej klatki schodowej, postawiłam na oddzielenie ścian w postaci kasetonów, które optycznie nieco “złagodziły” przestrzeń. Kasetony zostały wykonane z tego samego materiału co schody i stanowią nie tylko dekorację ale również wygodne poręcze na ścianach. Same ściany natomiast zostały pomalowane farbą ceramiczną i plamoodporną MAGNAT C77 “Biały granit”, którą cechuje niezwykła odporność na zabrudzenia i ścieranie. Jak się za chwilę przekonacie farba jest konsekwencją pozostałych pomieszczeń w formie “otwartej” w LadyLakeHouse…

Jakie kolory wykorzystać na wysokiej klatce schodowej?

  • Zrezygnuj z bardzo ciemnych barw, jeśli klatkę oświetlają wyłącznie lampy, chyba że urządzasz wnętrze w industrialnym stylu,
  • Bezpiecznym rozwiązaniem jest biel, która stanie się świetnym tłem dla ściennych dekoracji,
  • Sprawdzą się też szarość i beżowy

Czym pomalować klatkę schodową w domu?

  • Wykorzystaj farbę odporną na szorowanie i ścieranie
  • Zdecyduj się na farbę z jak najmniejszą ilością lotnych związków organicznych,
  • Jeśli zależy Ci na sprawnym przeprowadzeniu remontu, wybierz preparat, który szybko schnie i nie potrzebuje wielu warstw do pełnego krycia.