Otwarta jadalnia to coraz bardziej popularne rozwiązanie w polskich domach. Jadalnia może być w salonie, w kuchni albo w ramach jednej, dużej strefy dziennej, w skład której wchodzą: kuchnia, salon i jadalnia. Dzisiaj w ramach kolejnego odcinka z naszego domu nad jeziorem, przedstawię Wam jak zaaranżować jadalnię, gdy nie mamy na nią zbyt wiele miejsca.

Prowadząc dom, dobrze wiemy, że jadalnia jest swego rodzaju drugim – oczywiście zaraz po kuchni – sercem domu. To wyjątkowa przestrzeń, w której z całą rodziną spożywamy posiłki, prowadzimy wspólne rozmowy oraz gościmy przyjaciół na eleganckim obiedzie. Wnętrza jadalniane muszą być praktyczne. Spożywanie posiłków i wspólne spędzanie czasu z rodziną wymaga odpowiedniej organizacji. Znaczenie mają również meble, tworzące stylowe aranżacje i oświetlenie, dzięki któremu możemy uzyskać wyjątkowy klimat oraz ściany – ich kolor, farby którymi zostały pomalowane, a takżem ich odporność gdyż co jak co, ale w jadalni naprawdę dużo się dzieje… Zapraszam do oglądania:

Mała JADALNIA: jak zaaranżować?

Mała jadalnia może się znajdować w różnych miejscach w mieszkaniu. Jadalnia w kuchni to pierwsza myśl, ale równie dobrze sprawdzi się jadalnia w salonie. Warto pamiętać, że jadalnię już stworzy jeden komplet mebli, czyli stół z krzesłami. Jeśli mała jadalnia znajduje się w salonie, można skusić się na stół rozkładany. Na co dzień zajmie mniej miejsca, a gdy przybędą goście, sprytnie i szybko powiększymy blat. Do małej jadalni świetnie sprawdzi się stół okrągły gdyż nie zajmuje tak wiele miejsca. Jeśli chodzi o krzesła, wybierajmy te bez podłokietników – z tego samego powodu, czyli ze względu na oszczędność przestrzeni. Stół i siedziska, tak jak łóżko w sypialni i kanapa w salonie – stanowią główny punkt danego wnętrza. Tutaj komfort, funkcja, wygoda i wygląd muszą być podstawowymi kryteriami wyboru mebli.

Jak ocenić wielkość stołu do jadalni?

  • Kiedy wybierasz stół, zastanów się ile osób musi się przy nim zmieścić na co dzień, a ile musisz zmieścić organizując święta, czy przyjęcie.
  • Przyjmij 70 cm przestrzeni na jedną osobę. Weź pod uwagę, że przy owalnym, czy okrągłym stole zmieści się więcej osób. A także, że stoły owalne/okrągłe znacznie sprzyjają kontaktom.
  • Rozważając wielkość stołu przy zakupie, weź pod uwagę by pozostał metr od ściany, czy innego mebla, by móc swobodnie odsuwać krzesła.
  • Jeśli masz mało miejsca, weź pod uwagę wariant stołu rozkładanego i zastanów się, czy po rozłożeniu zmieści się we wnętrzu.

Farby do jadalni:

Jeśli jadalnia jest połączona z salonem lub kuchnią ich wystrój powinien być spójny. Zarówno podłoga jak i kolor na ścianie powinny być w tym przypadku jednolite. W jadalni  LadyLakeHouse, zdecydowałam się na farbę Magnat Ceramic Plamoodporną C77 w kolorze “Biały Granit”, którą pomalowałam także salon. Wybierając farbę do jadalni, należy pamiętać, że jest to jedno z pomieszczeń wysoce użytkowanych dlatego ściany powinny zostać pomalowane farbą plamoodporną i taką z której bez trudu usuniemy wszelkie zabrudzenia.

Mam nadzieję, że moja aranżacja małej jadalni – stanie się dla Was inspiracją w przypadku niewielkiego metrażu. Przestrzeń jadalnia to według mnie najważniejszy element każdego domu. Nie dlatego, że tutaj jadamy ale dlatego że przy stole jesteśmy razem, rozmawiamy, śmiejemy się i sprzeczamy. Ta przestrzeń łączy nas jak żadna inna i nie wyobrażam sobie bez niej żadnego domu….