Myślałam, że od czasów kultowej satyry Ignacego Krasickiego pt. “Żona modna” w której autor w doskonały sposób wytyka ślepe zapatrzenie w kulturę i modę francuską tak charakterystyczną dla XVIII wieku, raz na zawsze zakończyliśmy uleganie zagranicznym trendom…Tymczasem od dobrych trzech lat, półki księgarń uginają się pod ciężarem tytułów: “Paryski szyk”, “Francuzki nie tyją”, “Francuzki na każdy sezon”…

Uważałam, że kraj “kamiennych twarzy”, o największym na świecie odsetku rozwodów, w którym ówczesny prezydent (Nicolas Sarkozy) po zostawieniu żony dla topowej piosenkarki zyskuje na poparciu,  a narodziny dzieci poza związkiem małżeńskim (w liczbach nieprawdopodobnie wysokich nawet jak na Europę) są szeroko akceptowane – niczego w kwestiach etyki oraz tajemnic dobrego życia nie jest w stanie zaoferować. A jednak…po poradniki z francuską odpowiedzią na każdą sferę naszego życia, sięgają miliony kobiet na całym świecie.

Postanowiłam sprawdzić na czym polega sekret popularności stylu Francuzki i nawet przez jeden dzień starałam się nią zostać…

7 francuskich sposobów na szczęście:

Bądz Panią swojego życia Francuzki z nikim nie rywalizują i nie znoszą porównań. Nie obchodzi ich też opinia innych a życie uważają za przyjemność tylko wtedy jeśli jest zgodne z ich usposobieniem. Z tego też względu nie ulegają trendom i żartują ze ślepego dążenia do ideału swoich koleżanek zza oceanu.

Dbaj o przestrzeń wokół siebie Francuzki głęboko wierzą, że piękno wokół którym się otaczamy nas uszczęśliwia. Stąd w architekturze najpiękniejszym, najbardziej zdobnym stylem jest motyw francuski, w którym meble dopieszczone w najdrobniejszym calu podbijają rynek meblarski na całym świecie.

Mniej znaczy więcej to obowiązująca zasada zarówno na talerzu jak i w modzie. Przeciętny obiad przykładnej Francuzki objętością porównywalny jest z daniem uznanym za przystawkę. Francuzka szybciej wybierze jeden kostium dobrej jakości aniżeli kilka ubrań w tej samej cenie. W modzie stawiają na dodatki, którymi w zależności od sytuacji kreują kreację.

Spotkajmy się przy stole Jedzenie we Francji to moment prawdziwej przyjemności. Oprócz doznać estetycznych w których posiłki muszą nie tylko dobrze smakować ale także cieszyć oko jest to również czas spotkań rodzinnych i towarzyskich a przede wszystkim moment przyjemnych rozmów w którym tematami absolutnie zabronionymi jest polityka i wszelkie inne bolączki tego świata.

Kult młodości – faux pas ktokolwiek czytał powieść Elisabeth Weissman “Wiek zwany porządaniem” wie o czym mowa. Francuzki uważają, że życie dopiero z wiekiem nabiera smaku. W czasie kiedy kobiety po 50 w panice uciekają do gabinetów kosmetycznych, One zakładają kółka literackie, prowadzą aktywne życie towarzyskie, podróżują..

Wygodna Matka Francuzka matka, to matka wygodna. Odsetek karmiących piersią nie przekracza 20 %.  Po szesnastu tygodniach mama wraca do pracy i swojego dawnego życia. Dzieci wychowuje  w na tyle swobodny sposób, że ponoć “nie grymaszą”. Co ciekawe, po porodzie większą wagę przywiązuje się do stanu poporodowego krocza aniżeli opiece pediatrycznej.

Siłownia – nieznany ląd dla Francuzek sale fitness kojarzą się z nieświeżym powietrzem i zbędnym wynalazkiem. One sport uprawiają intuicyjnie na co dzień: nie korzystając z wind czy jeżdząc na rowerze. Za największy snobizm ostatnimi czasy uważa się posiadanie samochodu.

francuski sekret

francuski sekret

francuski sekret

francuskie tajemnice

Od dłuższego czasu analizowałam na czym polega fenomen ogromnej fascynacji Francją…i muszę Wam przyznać, że wciąż nie znalazłam odpowiedzi. To właśnie model kreowany przez Francuzki wydaje się “niedoścignionym ideałem”. Z jednej strony podziwiam za szyk i grację, którą Francuzki wydają się przewyższać nad innymi narodowościami i może skupiając się tak bardzo tylko na sobie łatwo to osiągnąć…a z drugiej…cóż, dużo bliżej jest mi do modelu Matki Polki, bliskości rodzinnej i ograniczonym egoizmie. Po dniu we francuskiej kawiarni w pośpiechu zdjęłam szpilki i pędem pobiegłam do moich stęsknionych Dzieci.

Z modnych ostatnio francuskich poradników jedną zasadę z pewnością wprowadzę w życie: KULT PRZYJEMNYCH ROZMÓW W TRAKCIE POSIŁKU Francuzki przekonały mnie, że jeśli ktoś nie potrafi znalezć w ciągu dnia pół godziny na spokojne spożycie posiłku, tym samym godzi się na byle jaką jakość zycia. Moment spożywania obiadu powinien być czasem przyjemnym, wypełnionym pogodnymi historiami i radością. Tak abyśmy wstając od stołu poczuli się lepiej nastawieni do świata.

A cała reszta…oceńcie sami.

*fot. Joanna Barchetto