Budowanie domu było dla nas największą lekcją i próbą w życiu. Próbą sił, wytrzymałości a nawet charakteru…W tym okresie na przemian cieszyłam się na myśl o nowym gniazdku i miałam go dosyć! Dziesiątki rozmów, negocjacji, telefonów, sprzeczek z Mężem i długich nocy w których wizje nowych pomieszczeń nie pozwalały zasnąć…

Ktokolwiek budował, remontował bądz urządzał dom, doskonale wie ile emocji i decyzji za tym stoi. W naszym przypadku dodatkowo walczyliśmy z czasem, gdyż od kupna domu w stanie surowym do zamieszkania mieliśmy zaledwie 4 miesiące. W tym czasie każdy dzień wyglądał podobnie: praca, dzieci, budowa, sklepy, hurtownie, internet, projekty, sen….

Dzisiaj patrzymy na ten gorący okres z przymrużeniem oka, a siedząc przy kominku w swoim wymarzonym salonie często zastanawiamy się jak to możliwe, że udało nam się uniknąć tych wszystkich błędów budowlanych, które niejednokrotnie dręczą domowników latami. Muszę Wam powiedzieć szczerze choć nieskromnie – uwielbiamy nasz dom, jest dokładnie taki jaki chcieliśmy żeby był.

Często pytacie gdzie kupiłam poszczególne meble, jakich użyliśmy materiałów przy wykańczaniu oraz jak urządzić dane pomieszczenie.

Dzisiaj postanowiłam zebrać dla Was 5 rad, które uważam za najbardziej istotne w trakcie remontu czy budowy domu.

5 istotnych rad dla budujących badz remontujących:

EKIPA BUDOWLANA

Dobra ekipa budowlana to podstawa! Tutaj najlepiej sprawdzają się ludzie z polecenia, profesjonaliści. Lepiej unikać wyboru na zasadzie pokrewieństwa czy znajomości, bo choć często będzie nas kusiła przystępna cena, to zazwyczaj podwojoną różnicę dopłacimy osobom kompetentnym, które po wszystkim będą musiały “poprawiać niedoskonałości”.

Dobrzy budowlańcy nie tylko posłużą dobrą radą ale także swoją wiedzą i doświadczeniem w trudnych wyborach związanych ze sprawami technicznymi.

Dla nas sprawdzeni fachowcy stanowili ogromny komfort psychiczny i wsparcie.

KABLI NIGDY DOŚĆ

Podejrzewam, że nikt nas w życiu tak nie przeklinał jak elektrycy wykańczający nasz dom! Przez długi czas “pukali się w głowę” i prosili abym wpłynęła na Męża, który na stu pięćdziesięcio-metrowy dom wykupił kilkaset metrów kabli.

Mój Mąż miał wizję!

Wiedział coś, o czym reszta nie miała pojęcia. Otóż zarówno punktowe, główne jak i dekoracyjne oświetlenie ma ogromne znaczenie. Światło potrafi wytworzyć pożądany klimat oraz stanowi doskonały antydepresant w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo oświetlenie wydziela nam pomieszczenia na sfery, które są oświetlane w zależności od potrzeb.

DOM JEST DLA WAS….i tylko dla WAS.

W trakcie budowania usłyszeliśmy tysiące rad. Jedną z nich była: “On jest od spraw technicznych, Ona od wystroju”. Zupełnie się z tym nie zgadzam! Z pewnością, zastosowanie się do tej porady, oszczędziłoby nam niejednej wymiany zdań w trakcie 4 miesięcy budowy. Finalnie, myślę, że nie wszyscy byliby w pełni zadowoleni.

Dom to takie miejsce w którym wszyscy muszą czuć się komfortowo, mieć świadomość, że jest to ich miejsce na ziemi. Stąd kazdy z członków Rodziny, powinien brać czynny udział w jego urządzaniu.

W naszym przypadku doskonale sprawdziła się wycieczka na targi meblowe. Targi to jedyne miejsce w którym prezentowane są aranżacje pomieszczeń w różnych stylach. Wybraliśmy się na nie rodzinnie i wspólnie zdecydowaliśmy się na styl w który najbardziej do nas przemówił.

INTERNET – KOPALNIA MOŻLIWOŚCI

Doskonale pamiętam, jak blisko 20 lat temu przeprowadzaliśmy się z Rodzicami do nowego domu. Wówczas była jedna taka ulica w naszym mieście gdzie w rzędzie znajdowały się sklepy z akcesoriami do wykończenia wnętrz, od mebli po artykuły sanitarne. Nikt się nie martwił ograniczonym wyborem, gdyż po latach w mieszkaniu stylu PRL, wszystko co nowe było piękne.

Dzisiaj mamy internet – zródło nieograniczonych możliwości. Nie dosyć, że sporo na tym oszczędziliśmy czasu i pieniędzy, to ponadto znalezliśmy kilka unikatów niedostępnych w stacjonarnych sklepach.

80% naszych zakupów dokonaliśmy właśnie tą drogą.

ŚCIANY – RODZAJ FARBY MA ZNACZENIE

Po pstrokatej czerwieni i przytłaczającym brązie, jedyne o czym marzyłam to jasne wnętrza! Przy dwójce temperamentnych Dzieci pomysł z białymi ścianami wydawał się dosyć ryzykowną decyzją. Moja Mama jeszcze przed samym zakupem radziła abym zdecydowała się na jakiekolwiek zabarwienie byleby to nie była biel gdyż w przeciwnym razie “za rok czeka mnie kolejny remont”.  Po naszej przeprawie z budową, ostatnią sprawą o jakiej chciałabym myśleć przez kolejne 10 lat, było malowanie!

Nie chciałam dać za wygraną – zdecydowanie najlepiej czujemy się w jasnych wnętrzach, dlatego postanowiłam znalezć dla nas jakieś rozwiązanie.  Tapety nie wchodziły w grę, cegłą czy kamieniem również nie mogliśmy okleić całego domu, szukałam więc dalej. Okazało się, że istnieją farby z dodatkiem

Teflon® surface protector, które charakteryzują się zdecydowanie podwyższoną wytrzymałością. Można je szorować oraz zmywać na mokro (co robię minimum raz w tygodniu) a one wciąż wyglądają świeżo.

W praktyce wygląda to tak:

 

sniezka satynowa

 

Jeśli jesteś właśnie w trakcie budowy – wiedz, że Ci współczuję. Czas budowy i remontu nie należy do najprzyjemniejszych.

Mam nadzieję, że moje sprawdzone rady pomogą i ułatwią Ci nieco ten stresujący okres trudnych wyborów.

POWODZENIA!;)