Wiosna najwyrazniej postanowiła zrobić nam prezent i zagościła na dobre na miesiąc przed czasem. Lepiej być nie mogło! Wszyscy kochamy ten moment kiedy po mroznej zimie promienie słoneczne w końcu goszczą w naszych domach a budząca się do życia przyroda aż popycha do działania. Głodni ciepła, słońca i radości szeroko otwieramy nasze drzwi, okna i serca…Jest to również czas na ukrycie głęboko w piwnicy wszelkich zimowych akcesoriów i zrobienie miejsca dla pastelowych barw i świeżości. A nic tak nie przepełnia energią jak kwiaty….
3

10

4

 

HIACYNTY – kto raz poczuł zapach tych kwiatów z pewnością wybierze je po raz kolejny…Hiacynty ustawiamy w miejscu nasłonecznionym, temperatura pomieszczenia nie powinna jednak przekraczać 20 stopni. Ważne aby każdego dnia obracać doniczkę z cebulkami, gdyż hiacynty mają to do siebie, że podążają za promieniami słońca, przez co często zwyczajnie “kładą się” na podłoże.

Czy wiedzieliście, że wg. średniowiecznych wierzeń to HIACYNTY odpowiadają za uwolnienie duszy od wszelkich trosk i cierpień? Oznaczają przyjazn i są kojarzone tylko z pozytywnymi emocjami. Kojąca wiadomość jak na pesymistyczne nastroje po kończącej się zimie, nieprawdaż?;)

 

2

 

9

 

6

 

PIELĘGNACJA KWIATÓW CIĘTYCH:

–   Przed włożeniem kwiatów do wazonu, przytnij końcówki łodyżek pod kątem 2 centymetrów. W ten sposób kwiaty będą mogły chłonąć wodę swobodniej i większą powierzchnią.

–   Przed włożeniem do wazonu obcinamy również wszelkie liście, które zanurzone w wodzie będą jedynie “pasożytowały” na właściwym kwiatku.

–   Każdego dnia wymieniaj wodę, uprzednio przemywając wazon. Przedłuży to zdecydowanie żywotność kwiatów i ochroni przed nieprzyjemną wonią.

–   Raz na dwa dni przy zmianie wody, przemyj łodyżki kwiatów i jeśli jest taka konieczność przytnij końcówki w celu podtrzymania świeżości kwiatów.

–   Wyjmuj regularnie kwiaty osłabione i zwiędłe.

–   Kwiaty cięte należy trzymać z dala od kwiatów doniczkowych i owoców, gdyż w ich sąsiedztwie dojrzeją zdecydowanie szybciej.

–   Po każdej wymianie wody wsyp odżywkę do wazonu – ona naprawdę przedłuża korzystny wygląd kwiatów. Tulipany np. bardzo lubią gdy oprócz wody do wazonu dosypiemy cukier a chryzantemy gdy rozpuścimy aspirynę.

 

8

 

7

 

Żywe kwiaty niezmiernie ożywiły nasz dom. Wprowadziły energię i pozytywne nastawienie. A unoszący się zapach kwitnących hiacyntów – zapowiada wszystkie piękne wiosenne chwile, które są przed nami…