Przerabianie palet z drewna i drewnianych skrzynek to wciąż jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich. Podoba Ci się? Zatem do dzieła! W nowym cyklu podpowiem Wam jak w pełni zaaranżować i urządzić komfortową sypialnię, którą (uwaga!) zrobiłam w 100% własnoręcznie! Jeśli cenicie sobie wnętrza funkcjonalne, oryginalne i dopasowane do Waszych potrzeb, albo jeśli najzwyczajniej w życiu chcielibyście zaoszczędzić na drogich meblach, stolarzu i projektancie – to z pewnością ten niezwykle inspirujący cykl sypialniany, zrobi na Was ogromne wrażenie!

Często pytacie: Skąd wynajduję palety z drewna? To pytanie zawsze rozbawia mnie tak samo, ponieważ wg. mnie europalety są tak naprawdę wszędzie! Można poprosić o nie w sklepie, wypatrzyć je w magazynie, na budowie albo najzwyczajniej w życiu: kupić przez internet. Przy tym naprawdę warto włożyć trochę trudu w poszukiwania, bo przy odrobinie cierpliwości, meble z palet mogą stać niesztampowym elementem naszego domu. Do tego są uniwersalne! Pasuję zarówno do stylu nowoczesnego jak i rustykalnego, doskonale sprawdzając się również w klasycznych wnętrzach.

W mojej realizacji “Sypialnia w 4 krokach”, zdecydowałam się na połączenie stylu loftowego, którego surowość odgórnie podyktowało wnętrze oraz przyjemnej stylistyki stylu skandynawskiego, który doskonale ociepli całą aranżację. Próba pogodzenia ascetycznej stylistyki z ciepłym charakterem tego pomieszczenia, zaowocowała niezwykle ciekawą grą kontrastów.

Zapraszam do oglądania pierwszego odcinka:


Do wykonania realizacji, potrzebne są:

Sposób wykonania:

Zagłówek: W celu wykonania 1 połowy zagłówka, ułóż pionowo w równych odstępach 3 dłuższe deski (100 centymetrowe), pamiętając aby cała szerokość konstrukcji, równała się z szerokością 1 połowy łóżka, czyli z szerokością palety (80 centymetrów). Następnie zmierz wysokość 2 palet ułożonych jedna na drugą (w moim przypadku jest to dwa razy po 10 cm) plus wysokość materaca (w moim przypadku łącznie 30 centymetrów). Odmierz teraz łączną szerokość palet i materaca od końcowych krańców pionowej konstrukcji z desek, a na pozostałej części w równomiernych odstępach przyłóż równolegle i w równych odstępach deski poziome. Następnie przywierć deski poziome do pionowej konstrukcji. Czynność powtórz w celu uzyskania drugiej połowy zagłówka.

Stelaż: Do wykonania łóżka, potrzebne nam będzie 8 palet z drewna. Deski z których wykonano palety, mogą mieć nierówności, zadry i wystające gwoździe. Przed przystąpieniem do pracy koniecznie wygładź ich powierzchnię szlifierką oscylacyjną. Dzięki czemu unikniesz zadrapań podczas użytkowania mebla, a także jeśli zdecydujesz się na malowanie, przygotujesz tym samym powierzchnię do nałożenia farby. Po uporaniu się z jakością palet, samo wykonanie łóżka okazuje się banalnie proste, gdyż wystarczy jedynie palety w formie podwójnej ułożyć na kształt prostokąta. 1 paleta o wymiarach 120 cm*80 cm waży około 30 kg. I żeby przesunąć całą konstrukcję trzeba się wykazać nie lada siłą. Jeśli jednak chcecie mieć pewność, że stelaż nie przesunie się nawet o milimetr, możecie dodatkowo połączyć poszczególne palety blaszkami mocującymi.

Ostatnim etapem jest przymocowanie dwóch zagłówków do tylnej części palet. W tym celu użyj długich wkrętów i wiertarko-wkrętarki.

Moja sugestia:

Sypialnia to miejsce służące głównie do odpoczynku i relaksu. Na te dwa punkty należy zwrócić uwagę, zarówno przeprojektowując tę przestrzeń, jak i tworząc ją od nowa. Zagłówki, dekoracja łóżka i jego wybór  to najważniejsze kwestie, ponieważ to łóżko właśnie wpływa najbardziej na finalny charakter całego wnętrza. Drugim krokiem determinującym styl sypialni jest wybór kolorów. Bazę powinny stanowić barwy neutralne: biele, szarości, beże i pastele. Absolutnym must have każdej sypialni jest narzuta, której grubość zmieniaj w zależności od pory roku.

Jesteś kreatywny i oryginalny? Żyjesz zgodnie z zasadami ekologii? Lubisz znajdować nowe zastosowania dla starych rzeczy? A może po prostu nie masz pieniędzy na nowe łóżko? Od dzisiaj wiedz, że możesz zrobić je sam! Potrzebna Ci będzie jedynie moja instrukcja, palety i narzędzia Makity.

MAKITA przykłada szczególną wagę do tego, aby produkowane narzędzia były przyjazne zarówno użytkownikom, jak i całemu środowisku. Bierze czynny udział w wielu akcjach proekologicznych, które mają na celu między innymi propagowanie idei efektywnego i racjonalnego gospodarowania odpadami. Należą do nich również działania wynikające z Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz z Ustawy o bateriach i akumulatorach. Firma co roku początkiem stycznia rusza z dużą kampanią ekologiczną mającą na celu w sposób łatwy i dowcipny uświadamianie społeczeństwu co należy robić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz ze zużytymi bateriami i akumulatorami. Do tego celu stworzona jest specjalna strona: TOOLSTORY.PL na której można znaleźć podstawowe zagadnienia z ochrony środowiska np., co to jest recykling, dlaczego warto recyklingować zużyty sprzęt czy też jaki sprzęt można oddać do recyklingu. Ponadto można tam znaleźć ciekawostki ekologiczne oraz informację, gdzie można oddać zużyty sprzęt.

Już za tydzień kolejny odcinek z cyklu: “Sypialnia w 4 krokach”. 

Czy jesteście ciekawi co przygotowałam dla Was tym razem?