Cel był prosty: tak odmienić nasz salon, aby nadać mu nieco wyrazu, odświeżyć go, ocieplić, dostosować do sezonu jesienno-zimowego oraz sprawić abyśmy znowu mogli spędzać w nim czas komfortowo i harmonijnie. 

Szybki remont i zmiana charakteru poszczególnych pomieszczeń, stanowi nieprzemijający standard w wielu domach i to bez względu na daną porę roku. W końcu wszyscy chcemy mieszkać estetycznie i funkcjonalnie. Ponadto zmiany wystroju są niezwykle istotne dla naszego samopoczucia.

Jak zatem przeprowadzić remont, aby uniknąć błędów wnętrzarskich, a cała metamorfoza odbyła się szybko, łatwo i przyjemnie?

PROJEKT

Odpowiedni projekt to podstawa! Wiele razy popełniłam błąd szybkiego przejścia do najmilszego etapu jakim jest dekorowanie. Zanim jednak cokolwiek kupimy, musimy dokładnie wiedzieć na jakim efekcie zależy nam finalnie. W przypadku remontu salonu po raz pierwszy stworzyłam wizualizacje planowanych zmian. I była to doskonała decyzja. Pomógł mi w tym darmowy program online do projektowania wnętrz: Roomstyler 3D room planning tool. Wizualizacje okazały się po pierwsze: świetną alternatywą dla zakupów w sklepie stacjonarnym (bez nich spędzałam godziny nad wyborem tkanin, zastanawiając się jak dany kolor będzie się prezentował na tle pomieszczenia). Po drugie, mogłam przekonać się czy dana dekoracja lub mebel będzie pasował do całego wystroju przed dokonaniem zakupu. A po trzecie, projektowanie znacznie usystematyzowało wszystkie pomysły i inspiracje, układając je w jedną całość. Projekt pomógł mi również trafnie ocenić budżet remontu , dzięki czemu uniknęłam przykrego rozczarowania na końcu całej transformacji salonu.

ŚCIANY

Zaleca się aby ściany odświeżać minimum raz na pięć lat. W przypadku domu, w którym całe życie rodzinne tętni właśnie w salonie, ta potrzeba przyszła znacznie szybciej. Miałam dodatkowo ogromną pokusę na poeksperymentowanie z kolorem. Myślałam o czymś zaskakującym i ekstrawaganckim jednak chwilowe natchnienie szybko ostudziły wizualizacje. Intensywny kolor okazałby się przytłaczający w wypadku otwartej przestrzeni jaką tworzy salon. Znowu jasne barwy okazały się strzałem w dziesiątkę! Tym razem wybrałam kolor o 4 tony jaśniejszy dzięki czemu salon tryska energią a sam kolor stał się idealnym tłem do kolorowych i wyrazistych dekoracji.

Zmieniłam również układ ściany głównej tzw. statement wall, która jest widoczna z każdego miejsca parteru naszego domu. Pojawiły się na niej oprócz zdjęć, także ulubione wiersze oraz ważne dla nas cytaty. Znalazł się na nich zarówno J. Twardowski jak i W. Myśliwski a cały motyw przewodni ściany związany jest z “przemijaniem”.

***Jeśli zastanawiacie się nad odświeżeniem ścian w domu wybierzcie dzień bez opadów. Przed przystąpieniem do malowania upewnij się również czy ściany nie wymagają uzupełnienia ubytków, do tego przyda Ci się gips lub gładź szpachlowa.

TKANINY

Tkaniny w domu to jedne z najbardziej charakterystycznych akcentów, budujących atmosferę i styl wnętrza. Nie wyobrażam sobie przytulnego, rodzinnego zakątku bez zasłon lub chociażby firan. Zdecydowałam się również w końcu na dywan, który doskonale zakotwicza wnętrze, w tym przypadku wykorzystałam go do wyznaczenia strefy wypoczynkowej. Wybrałam również nową narzutę na łóżko oraz poszewki na poduszki. Przy wyborze tkanin warto kierować się nie tylko wyglądem ale również praktycznym zastosowaniem: kupując zasłony zwróć szczególną uwagę na gniotliwość tkaniny, poziom przepuszczania światła oraz fakturę. W przypadku naszego salonu, gdzie okna znajdują się na każdej ze ścian, zarówno firanki jak i zasłony muszą być bardzo lekkie i delikatne w przeciwnym wypadku, bardzo przygasiłyby całe wnętrze.

DEKORACJE/DODATKI

Detale stanowią “kropkę nad i” każdego wnętrza. Wspaniale się złożyło, że cała metamorfoza przypadła właśnie na wczesną jesień. Uwielbiam tę porę roku i dary natury, które za sobą niesie. Nie mogło zabraknąć u nas szyszek, dyni, jarzębiny czy wrzosów. Nawet samą donicę na kwiaty oplotłam korą z brzozy. Jako że jesień rozpoczyna również prawdziwy festiwal światła, nie mogło zabraknąć i u nas blasku świec czy lampionów. Remont stał się także doskonałym pretekstem do wymiany żyrandolu, który stał się odtąd punktem centralnym salonu.

Zobaczcie jak to wyglądało w praktyce:

1600x400-blogerzy-lady

blog ladyofthehouse

blog ladyofthehouse

blog ladyofthehouse

blog ladyofthehouse

jesien-w-domu-ladyofthehouse

jak-odmienic-salon

jesien-w-salonie-blog

pomysl-na-zdjecia

metamorfoza-salonu

szybka-metamorfoza-salonu

jesienna-metamorfoza

jesien-w-domu-diy

jesien-w-domu

W naszym nowym salonie stało się niezwykle ciepło i przytulnie. Jestem zachwycona jego nowym obliczem i magiczną aurą która w nim panuje. Zachęcam Was do zmian w Waszych domach. Dobrze przeprowadzona metamorfoza wnętrza to gwarant doskonałego samopoczucia jego użytkowników. Więcej informacji o akcji komputerze HP Stream 13, na którym przygotowałam wizualizację, znajdziecie < TUTAJ >

desktop326