Na dobry początek świątecznych inspiracji blogowych, postanowiłam zacząć od stołu. W końcu to on, na równi z choinką, stanowi kluczowy element Świąt Bożego Narodzenia. Tym samym zadbanie o jego wygląd wymaga od nas uwagi i zaangażowania.

Chciałabym abyście do dekorowania Waszych domów podeszli przede wszystkim z optymizmem, radością i potraktowali to zadanie jako zajęcie kreatywne a także swego rodzaju przyjemność. Odpowiednie przygotowanie pozwoli Wam na celebrowanie każdej z wyjątkowych chwil związanych ze Świętami Bożego Narodzenia od momentu przygotowań, po oczekiwanie na Pierwszą Gwiazdkę:

Niesamowite jest to, jak bardzo z roku na rok zmienia się moda świąteczna. Co rusz w naszych wnętrzach króluje inny motyw przewodni. Obserwujemy oryginalny trend ekologiczny, przytulny wystrój inspirowany skandynawskim folkiem, zimną awangardę czy magiczną klasykę. Stojąc przed dylematem wyboru dekoracji, możemy łatwo popełnić podstawowy błąd: wybierając wszystko, co w danej chwili przypadło nam do gustu, nie analizując wystroju z szerszej perspektywy. Tymczasem nasz dom od wystroju choinki po dekorację stołu czy kominka powinien być spójny, tworzyć jedną całość. Ograniczmy się zatem do co najwyżej 3 kolorów panujących w danym pomieszczeniu i zdecydujmy na ograniczoną liczbę elementów dekoracyjnych.

jak-zrobic-lampiony

swiateczny-stol-blog-diy

stol-wigilijny

Biały obrus nie jest złym rozwiązaniem, jednak wydaje mi się nazbyt oficjalny. Zdecydowałam się na swobodniejszą wersję w postaci beżowo-czerwonych pasków. Osobiście nie wyobrażam sobie wystroju świątecznego bez czerwieni. Kolor sam w sobie jest barwą odświętną, niezwykle ociepla nawet najchłodniejsze wnętrze a także doskonale współgra z zielenią.

img_3028

Nie dajmy się skusić zakupowi specjalnej zastawy świątecznej! Choć mnie samą co roku kuszą wygrawerowane choinki na kolorowych talerzach, to jednak biała zastawa stanowi w każdej sytuacji idealne tło do różnorodnych potraw świątecznych.

brita-stol-swiateczny

img_3086

Sztywna zasada etykiety nie tylko w przypadku Bożego Narodzenia ale również przy okazji wszystkich innych wystawnych przyjęć brzmi: “Butelek i łokci nie umieszczamy na stole”. Nie ma niczego gorszego niż kolorowe, plastikowe butelki na elegancko przystrojonym stole świątecznym! Zastąpmy je eleganckim dzbankiem z wodą filtrowaną BRITA Marella Glamour. Dzięki niemu możemy serwować wodę w elegancki sposób. Marka posiada szeroki wachlarz dzbanków filtrujących, dzięki czemu z pewnością dopasujesz wybrany dzbanek Marella do swojego motywu przewodniego dekoracji.

img_3057

Pamiętajmy o oświetleniu. Nic tak nie dodaje magii świątecznej jak migające płomyki świec i choinkowe lampki. Światło to symbol bezpiecznego domu, rodziny. Nie może zabraknąć go również na wigilijnym stole. Doskonałym rozwiązaniem okazują się lampiony wykonane ze słoików – mój corocznym hit dekoracji DIY. Możemy dopasować je do całego wystroju i sprawić, że stół wypełni magiczna i tajemnicza aura.

 

Przygotowania do Gwiazdki, zacznijmy w nieco odmienny sposób niż zwykle. Zamiast nerwowo biegać po sklepach, swoje pierwsze kroki skierujmy do lasu. Natura to doskonałe źródło inspiracji świątecznych. Uzbierajmy szyszki i wspólnie z domownikami przygotujmy stroiki z gałązek oraz bukiety świąteczne. Będą wyglądały doskonale zarówno na stole, jak i w tle świątecznej aranżacji.

Uroczysty posiłek zamieńmy szybko w nieformalne spotkanie. Przy stole Wigilijnym każdy powinien czuć się komfortowo i naturalnie. Przecież w Święta chodzi o to, aby być ze sobą tak naprawdę!