Jeszcze całkiem niedawno łazienki służyły wyłącznie do celów użytkowych. Standardowo na jej wyposażenie składały się: pralka, wanna, umywalka, sedes czasem również bidet. Od dzisiejszych łazienek oczekujemy czegoś więcej. Chcemy tutaj przede wszystkim przyjemnie spędzić czas, wypocząć po całym dniu pracy i zrelaksować się w błogiej ciszy, dopiero później myślimy o funkcjonalności.

W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam naszą łazienkę, która po 3 latach wreszcie została ukończona a także poradzić w jaki sposób sprawić by łazienka bez względu na metraż stała się nie tylko przestrzenią elegancką ale również niezwykle komfortową.

NIEKONWENCJONALNE MEBLE

Co powiecie na mebel na którym można usiąść w trakcie zabiegów upiększających? Wygodne krzesło a może ławeczkę? Utarło się przez lata, że w łazience obowiązuje biel i sterylność a ja właśnie chciałam aby i tutaj było przytulnie. Niektóre meble i dodatki mogą wyglądać niestandardowo a dodatkowo spełniać funkcje praktyczne. Dlatego zdecydowałam się na fotel – delikatny i subtelny okazał się bardzo efektownym dodatkiem, który determinuje styl. W trakcie urządzania łazienki warto popatrzeć okiem bardziej niekonwencjonalnym, w ten sposób sprawimy że łazienka ma szansę stać się wyjątkowa przestrzenią.

OŚWIETLENIE

Możliwość regulowania oświetlenia i różnorodność źródła jest w przypadku łazienki kluczowa. Potrzebujemy tutaj: światła głównego, który może wystąpić w formie żyrandola, światła punktowego z możliwością nakierowania na dany obszar (funkcja niezmiernie przydatna w przypadku łazienek bez okien), a także oświetlenie dekoracyjne, które zapewni nastrojowy klimat przy chęci z korzystania z kąpieli relaksacyjnej. Jeśli przeinstalowanie obecnej elektryki okaże się nie lada wyzwaniem, Doskonałą alternatywą może być również zainstalowanie ściemniacza.

LUSTRA

Lustro w łazience to żadne odkrycie. Warto jednak pamiętać aby oprócz funkcji praktycznych, spełniało również rolę dekoracyjną. Lustro umieszczone blisko okna, potrafi stać się doskonałym nośnikiem światła, a przy tym sprawić, że wnętrze będzie wyglądało na znacznie większe niż w rzeczywistości. O ile to możliwe, wybieraj również lustra jak największe. Doskonale jeśli może zdobić całą ścianę.

MATERIAŁY

Decydując się na urządzanie łazienki, pamiętaj aby wybierać materiały dedykowane miejscom narażonym na wilgoć. Tutaj nie ma miejsca na pół-środki, gdyż one szybko się na nas odbiją fatalną jakością. Cenię sobie elegancki smaczek, jednak priorytetem była funkcjonalność i możliwość „szybkiego ogarnięcia” na co dzień. Z tego powodu zdecydowałam się między innymi na brak spoin i niewymagające materiały. To połączenie mógł mi zapewnić jedynie naturalny kamień, który występuje u nas w trzech rodzajach: MARMUR (posadzka imitująca drewno), GRANIT (blaty łazienkowe) oraz ONYKS (niecodzienny, nieregularny, doskonale wypełnił centralne punkty na ścianach).

DODATKI

Choć łazienka jest zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem w domu, pozwól sobie na odrobinę śmiałości w postaci dodatków, które są kropką nad „i” każdego pomieszczenia:

*   świece – które oprócz gry świateł jaką zapewnia ich blask, wprowadzają w dobry nastrój dzięki zapachom naturalnych olejków (wybieraj te z: jaśminu, róży i lawendy).

*   kwiaty – jeżeli łazienka posiada okna, warto udekorować ją w żywe kwiaty doniczkowe, które oprócz walorów estetycznych, doskonale odświeżają pomieszczenie.

*   obrazy – obrazy w łazience jeszcze niedawno uznane były za szczyt ekstrawagancji, dzisiaj na nikim już nie robią wrażenia. Niezwykle dodają za to elegancji oraz bardzo ocieplają wnętrze.

elegancka-lazienka-1

salon-kapielowy-1

img_3255

lazienka-jak-salon

m

domowe-spa

img_3277

 

 

 

 

 

 

realizacja: www.kowmar.pl