Jeśli cenicie sobie niebanalne dekoracje, lubicie tworzyć a przebywając w lesie czujecie niezwykłą aurę – zachęcam Was do tworzenia “mikro leśnej krainy” w Waszych domach. Realizacja video pokaże Wam, że wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie a teoria, którą dla Was przygotowałam, pozwoli uniknąć podstawowych pomyłek.

Las w szkle to niezależny ekosystem, doskonały pomysł na prezent i kreatywne spędzanie czasu. Przyjemne jest wszystko co jest z nim związane: od wyboru roślin, po sadzenie i obserwację na przełomie miesięcy. Nasz mini-las, nie różni się niczym od prawdziwego, tutaj także rośliny wciąż ewoluują i zmieniają się pory roku. To doskonała alternatywa dla mieszkańców wielkich miast, tęskniących za naturą oraz wielbicieli prawdziwej leśnej magii.

Do wykonania LASU W SZKLE potrzebne są:

  •    szklany zamykany pojemnik jak: słoje,wazy, gąsiory
  •    drenaż np. kamyki, keramzyt lub żwir gruboziarnisty
  •    podłoże z dodatkiem odkwaszonego torfu
  •    rośliny: gatunki miniaturowe i wolno rosnące, mech
  •    leśne dodatki: jak gałęzie porośnięte porostem, kamyki, szyszki

Zobaczcie jak to wygląda w praktyce:

Wszystko o LASACH ZAMKNIĘTYCH W SZKLE:

  •  W sieci wciąż pojawiają się nowi floryści, którzy mianują siebie prekursorami “Lasów zamkniętych w szkle”. Prawdziwym wynalazcą tego niezwykłego ekosystemu jest jednak francuski botanik David Latimer, który jako pierwszy ponad 40 lat temu udowodnił, że rośliny zamknięte w butli, z powodzeniem poradzą sobie bez pomocy powietrza z zewnątrz.
  •  Inspiracją do tworzenia lasów w szkle była z kolei Azja Wschodnia, z której to wywodzi się tradycja zamykania mini natury w dekoracyjnym szkle.
  •  Wybierając rośliny, decyduj się na te najbardziej wytrzymałe i niewymagające, należą do nich: sukulenty, kaktusy, pnącza, storczyki – nigdy jednak nie łącz roślin o odmiennych wymaganiach jak lubiące wilgoć z tymi, które cenią sobie suszę. Przykładowo najlepiej współgrają ze sobą: mech, paproć, pnącza, epifity, niskie rośliny.
  •  Pamiętaj, że lasy nie lubią słonecznych miejsc i nie wymagają nadmiernej opieki. Zraszaj je jedynie delikatnie wodą, nie częściej niż raz w tygodniu.
  •  W wyniku zmiany temperatury pomieszczenia, szklane naczynie może zostać zaparowane, wówczas uchyl nieco część wieczka i wpuść odrobinę świeżego powietrza.
  •  Jeśli twój las, rozwija się bez zarzutów a wiosną puści pierwsze pąki, możesz posilić się na eksperyment wspomnianego botanika i zamknąć szczelnie szklany pojemnik. Esperci twierdzą, że najbardziej udane lasy- to te pozostawione w spokoju.

las-zamkniety-w-szkle-diy

miniogrod-diy-las-w-szkle

las-w-szkle-diy

miniogrod-diy-miniszklarnia

domowy-ogrod

Jest coś jeszcze niezwykłego w Lasach zamkniętych w szkle- otóż nie spotkacie nigdy dwóch lasów identycznych! Nawet jeśli zostałyby wykonane analogicznie “krok po kroku” to wszystkie rośliny i tym samym lasy, rządzą się własnymi prawami i rozrastają się według własnych upodobań. 

Zachęcam Was do tworzenia podobnych ekosystemów wraz z Dziećmi, to doskonała lekcja przyrody!

* Wpis powstał w ramach współpracy z Homebook.pl