Jednym z najczęściej zadawanych przez Was pytań jest: „Czy my zawsze mamy tak czysto jak na blogu?” Otóż dementuję! Dom to przede wszystkim miejsce dla nas. Wraz z naszymi zainteresowaniami, przyzwyczajeniami i wygodą. Nie traktuję go jako muzeum czy świątyni.  Nie przepadam również za samą czynnością sprzątania….

Prawdą jest natomiast, że uwielbiam porządek i zgodnie z zasadą: „czysty dom-uporządkowane życie”, każdego dnia staram się dołożyć choć odrobinę wysiłku aby utrzymać naszą przestrzeń na właściwych torach.

Postanowiłam przedstawić Wam kilka trików, które stosuję na co dzień, a które sprawdzają się w naszym przypadku. Myślę, że mogą okazać się dla Was odkryciem a tym samym posłużą Wam za drogowskaz na drodze do utrzymania Waszych domów w ryzach.

ŚCIANY

Kiedy wprowadziliśmy się do domu, po około miesiącu zaczęłam się zastanawiać nad malowaniem. Nie wiem co mnie podkusiło do białego koloru przy dwójce małych, raczkujących wówczas Dzieci. Ślady łapek, butów  a nawet kredek czy farbek były wszędzie -od pokoju dziecięcego, po salon i przede wszystkim przedpokój. Wybawieniem okazały się zarówno wówczas jak i teraz „magiczne gąbeczki”, które są w stanie zetrzeć nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia ze ścian!

Gąbki kosztują około 5 zł. i są dostępne tylko w popularnej sieci drogeryjnej.

PIEKARNIK

Nie wiem jak Wy ale ja używam piekarnika praktycznie codziennie. Zazwyczaj sprzątam go po każdym pieczeniu przecierając gorącą gąbką z wodą. Zdażyło mi się jednak o tym zapomnieć i piekarnik w ciągu tygodnia zarósł tłuszczem, na który nie działało zupełnie nic! Wybawieniem na tłuste plamy w piekarniku okazał się preparat do mycia grilla, który sprawił, że piekarnik znów wygląda jakby nigdy wcześniej nie był używany.

OKNA

W przypadku okien świetnie sprawdza się sprawdzona metoda naszych babć. Wypróbujcie mieszankę wody z octem (4:1). Stronę zewnętrzną myj pociągnięciami w pionie a na zewnątrz w poziomie (lub odwrotnie), dzięki temu szybko przekonasz się, z której strony sa smugi i szybko je usuniesz.

FIRANKI I ZASŁONY

Czy wiecie, że firanek nie trzeba prasować? Przekonałam się, że można powiesić je wilgotne. Wystarczy po wyjęciu z pralki, mocno je strzepnąć. Powieszone w takim stanie, zapewniają zarówno świeży zapach w pomieszczeniu jak i brak zakwasów od nadmiernego prasowania! Drobne zagniecenia, prostuję parą z żelazka.

ZAPACH

Zapach w domu odgrywa duże znaczenie. Dbam o niego zarówno w lodówce (tu raz w tygodniu wkładam na talerzyku kilka ziarenek kawy lub połówkę cytryny , która również świetnie absorbuje mieszankę zapachów) jak i w szafach (do których umieszczam lniany woreczek wypełniony suchą herbatą liściastą nasączoną olejkiem eterycznym). Zamiast silnych, żrących środków, które nie tylko niszczą czyszczoną powłokę ale i nasze płuca, stosuję doskonałe środki Perfect House, które nie tylko zachęcają do sprzątania swoim eleganckim designem ale przede wszystkim pozostawiają dom w niepowtarzalnej świeżości.

ZASADA

Sprzątanie przestaje być udręką jeśli poświęcimy na nie 15 minut każdego dnia. Wówczas bałagan przestaje nam się nawarstwiać a my nie obawiamy się weekendów spędzonych na odgruzowywaniu naszych domów. I chociaż na początku ciężko jest wprowadzić tę zasadę w życie to wierzcie mi, że działa!

 

perfect house barwa

barwa-perfect-house

ladyofthehouse-blog-o-domu