Dom Inteligentny – życzenie na wyrost czy logika sama w sobie?

20
Witajcie! Dzisiaj mała niespodzianka. Zamiast Gosi to ja – Piotrek (zwany na blogu „tatą” lub „mężem”) tuż po odbytych targach „Dom-Inteligentny” postanowiłem podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami. Między mną a moją Żoną przetoczyła się długa dyskusja co do zasadności instalacji nowoczesnych rozwiązań, którą pozostawiam Wam do rozstrzygnięcia.

 

22222

 

Zacznijmy jednak od początku. Przy budowie pierwszego domu popełniamy błędy. Mniejsze jak wybór koloru ścian i większe jak instalacje, których nie położono, kiedy był ku temu czas.

I tak jak ściany w każdej chwili możemy sobie przemalować choćby następnego dnia, tak z instalacjami jest już ciężej. Jednego nie mogę sobie darować! A mianowicie, że nasz dom NIE jest inteligentny;( Co to oznacza w praktyce? Pokażę na przykładach:

Wracasz po pracy do domu. Stoisz w korku. Zanosi się na burzę a Ty nie zastanawiasz się czy oby na pewno zamknąłeś okna-strychowe i czy najbliższą noc nie prześpisz na podłodze bo zaleje Ci łóżko, które mieści się tuż pod. Wiesz, że Twój Dom myśli za Ciebie.

A kiedy leżysz już w suchym, wygodnym łóżku i zachodzisz w głowę czy oby na pewno zamknąłeś drzwi wejściowe, nie zrywasz się w środku nocy, tylko ze spokojem zamykasz oczy. Wiesz, że Twój Dom zrobi to za Ciebie.

Nie martwisz się o suchość powietrza przy rozpalonym kominku ani o pożeracz prądu w postaci niewyłączonego telewizora w domu. Wiesz, że jeśli o czymś zapomniałeś, Twój Dom o wszystkim poinformuje Cie drogą mobilną.

Krótko rzecz ujmując – Inteligentny Dom może wszystko. Zapewniając bezpieczeństwo, spokój i niekończący się wachlarz możliwości, które za kilka lat staną się standardem. Ten argument nie do końca przekonywał moją Gosię, która  ani nie mogła sobie tego zjawiska wyobrazić „fizycznie”, ani też nie wyobrażała oddania kontroli nad domem w ręce komputera. Najpewniej jednak nie miała wcześniej okazji, zobaczenia w praktyce na czym polega inteligencja domu. Dopiero po zapoznaniu się z Meblami Sensualnymi dostrzegła walory fenomenu o którym opowiadałem Jej miesiącami.

W momencie kiedy zobaczyła w praktyce gre świateł oraz ergonomię połączoną z efektami dźwiękowymi, nastąpił ten moment zaskoczenia, który próbowałem przeforsować od dobrego roku.

Mężczyzna przy realizacji inwestycji takich jak dom i późniejszym wyborze do niego produktów kieruje się następującymi czynnikami:

a) zastosowaniem w praktyce b) bezpieczeństwem c) finansami d) zasadnością.

Natomiast Kobieta widzi tylko jedno: ESTETYKĘ

Dlatego mam dla Was radę:  Jeżeli jesteście w trakcie budowy, remontu lub innych większych zmian w domu polecam zabrać swoją drugą połowę na październikowe weekendy SENSUAL COLLECTION organizowane przez Mebel Rust. Ta firma kieruje się indywidualnym podejściem do każdego klienta, tak aby ten miał możliwość przy pomocy architektów zaprogramować inteligencję swojego domu na tyle, na ile jest to jemu potrzebne. Myślałem, że jestem „na bieżąco” w dziedzinie techniki jednak po zapoznaniu się z ofertą byłem pod mocnym wrażeniem innowacyjności i przełomu jaki prezentują. Gosia natomiast zachwycona zjawiskiem postawiła mnie przed pytaniem bez odpowiedzi:

„Piotr dlaczego wcześniej mi nie powiedziałeś o co chodzi z tym inteligentnym domem?”

 

Po roku wałkowania tego samego tematu, zwyczajnie straciłem już argumenty. Zachęcam jednak Was do wykazania się w temacie. Napiszcie w kilku zdaniach:

Dlaczego warto zainwestować w Dom-inteligentny?

Czekają na Was świetne nagrody:

GŁÓWNA:

Sprzęt kuchenny

oraz książka Roberta Sowy

POCIESZENIA:

Książki wraz z drobnym upominkiem od sponsora.

 

 

 

*Wpis powstał dzięki współpracy z marką Mebel Rust

 

 

DOPISANE DNIA 08.11.2014

KONKURS W WYNIKU LOSOWANIA WYGRAŁY KOMENTARZE:

1. Użytkownika – Kaczor

2. Użytkownika – Aleksandra

GRATULUJEMY!!! Skontaktujemy się z Wami drogą mailową !

 

 

20 KOMENTARZE

 1. Taki Inteligentny Dom to bezpieczeństwo, a przede wszystkim oszczędność. No bo po ulewie musisz wymienić łóżko, a gdy złodziej odwiedzi twój dom musisz kupić nowy sprzęt. Nam często zdarza się nie zamykać na noc drzwi wejściowych. Dlatego fajnie byłoby mieć w domu drzwi które np. same się zamykają, oszczędzając nam tym samym czasu i pieniędzy;)

 2. „Dlaczego warto zainwestować w Dom-inteligentny?”
  Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Tak, jak większość społeczeństwa w XXI wieku jesteśmy osobami żyjącymi w ciągłym biegu, spełniającymi się na polu zawodowym, czasami nęka nas natłok spraw codziennych, mamy dzieci, dom, jak i wiele spraw do załatwienia w ciągu dnia. Czasami w ciągu pracowitego dnia zastanawiamy się, czy aby na pewno zamknęliśmy drzwi, czy pozamykaliśmy okna, czy zgasiliśmy światło, czy wszystko jest wyłączone z prądu i czy np. przed wyjściem włączyliśmy pralkę. Dlatego też dzięki „Inteligentnemu Domowi” nie musimy się już oto obawiać, gdyż oto wszystko zadba Nasz „Inteligentny Dom”. Fakt-faktem, jest to często drogą inwestycją, ale innowacyjną, nowoczesną i która posłuży nam ona na lata i pomoże nam zaoszczędzić trochę pieniążków, uchroni nas przed wysokimi rachunkami, czy też nieszczęśliwymi wypadkami i pozwoli nam być spokojniejszymi o dobro naszego domu, mieszkania.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Angelika

 3. Inteligentny dom to przede wszystkim spokojna głowa 😉 W tym zabieganym świecie, w którym co chwilę czyha na nas stres – możemy nie myśleć i nie przejmować się chociażby zamkniętymi oknami, drzwiami itd. SUPER SPRAWA, szczerze mówiąc to nawet nie miałam pojęcia, że te technologie są aż tak zaawansowane!

 4. Bardzo ciekawy temat. Zwłaszcza dla kogoś kto jest na dzień przed budową domu. Fajnie że Mąż również zabrał głos na blogu. Czekamy na więcej!

 5. Idealnie trafiony w czas artykuł, własnie budujemy nasze gniazdko i na etapie wielu decyzji dostrzegamy jak bardzo ułatwia życie taki inteligentny dom. Od takich prozaicznych codziennych czynnosci jakimi sa gotowanie, pranie, ile czasu potrzeba na te czynności, po obsługę tegoż domu czyli odśnieżanie podjazdu zimą, czy podlewanie ogrodu nie wspomnę o ochronie naszego mienia. Wyobrażam sobie jak rano wyjeżdzam z garażu, a podjazd jest już odśnieżony bo inteligentny dom zadbał o to, a jak wracam to obiad jest już ciepły a pranie się własnie skonczyło i trzeba je tylko wywiesić bo urządzenia w domu sterowane są przez smartfon. A latem nie obawiam się, ze moje rośliny uschnął ponieważ zraszacz odpalił mój inteligentny dom. Można tak w nieskończoność ponieważ to samo życie w którym mamy coraz mniej czasu, a dzieki technologii możemy go trochę urwać dla siebie.

 6. Bardzo ciekawy i jak dla mnie na czasie wpis (w trakcie budowy) . Teraz wiem, że warto zainwestować w inteligentny dom. Wychodzimy z rana z domu i najczęściej wracamy bardzo późno. W natłoku obowiązków zapominamy o wielu istotnych rzeczach.
  Inteligenty dom zapewnieni Nam większą wygodę życia. Pomoże min.: zarządzać centralnym ogrzewaniem (nie musimy się martwić że jak wrócimy do Naszego domku w zimę będzie zimno); dowolnie sterować oświetleniem pomieszczeń oraz otoczenia domu; otwierać i zamykać okna i rolety w pomieszczeniach; monitorować zużycie energii cieplnej i elektrycznej. A teraz idę porozmawiać z mężem o czekającej Nas nowej inwestycji 🙂 miłej nocki

 7. Inteligenty Dom przede wszystkim zwiększa nam komfort mieszkania, zwalniając nas z obowiązku pamiętania o drobnych, często rutynowych czynnościach takich jak : wyłączenie żelazka, pozamykanie okien, wyłączenie kuchenki – to czynności, które wymuszają na nas nerwowy powrót do domu. Sterowanie ogrzewaniem – jakże często poświęcamy czas na kolejną korektę ustawień ogrzewania, lub wręcz przeciwnie – biegamy po domu kręcąc termostatami, lub otwieramy okna, bo jest za gorąco. System Inteligentnego Domu pamięta o tym za nas.

 8. Natłok obowiązków sprawia, że wiele z prostych czynności w naszych domach wykonujemy w biegu, często przy tym nasz organizm włącza „autopilota” i wyłącza myślenie, a właściwie przełącza je na kolejne zadanie które czeka już w długiej kolejce do zrealizowania. Prościej ujmując – wykonując obowiązki popadamy w rutynę! Inteligentny dom to dla mnie nic innego jak rozwiązanie na tą rutynę, rutynę która często bywa zgubna i pozwala wkraść się w nasze myśli pewnym wątpliwościom – czy aby na pewno (…zamknęłam okna i drzwi, wyłączyłam żelazko, zakręciłam kurek w kranie, wyłączyłam kuchenkę… itp.) ????? Dzięki inteligentnemu domowi w komfortowy sposób eliminujemy stres związany z w/w wątpliwościami. Można więc powiedzieć, że pośrednio inteligentny dom dba nie tylko o nasze otoczenie ale i o zdrowie (bo przecież stres skutecznie potrafi je popsuć!) – a to dla kobiet kolejny obok estetyki argument na TAK!!

 9. Jednoznacznie nie da się odpowiedzieć dlaczego zainwestować w inteligentny dom, jest to raczej sprawa personalna i każdy ceni zupełnie inne wartości jakie może zaoferować automatyka domowa. Ja mogę wymienić kilka korzyści, jakie uzyskamy mając inteligentny dom.

  Po pierwsze integracja wszystkich urządzeń w domu i stworzenie jednego współpracującego systemy pozwala mieszkańcom na dużą oszczędność czasu. Wiele czynności, które wcześniej trzeba było wykonywać samodzielnie, inteligentny dom może wykonać za nas.

  Po drugie komfort, który oferuje nam automatyka a którego nie uzyskamy w tradycyjnym domu. Przykład? Wstajesz rano do pracy i w tym samym momencie w Twojej sypialni podnoszą się rolety, do wanny nalewa się woda do porannej kąpieli a w kuchni już jest włączone radio z ulubioną stacją radiową.

  Po trzecie bezpieczeństwo, dzięki integracji systemu alarmowego z resztą instalacji w domu, inteligentny dom w dużym stopniu zwiększa nasze bezpieczeństwo. Na przykład w razie wykrycia dymu zamyka wszystkie okna w pomieszczeniu oraz załącza maksymalne obroty wentylacji oraz dodatkowo informuje nas o zdarzeniu sms’em.

  Po czwarte poczucie spokoju, ponieważ wiemy, że jeśli coś się wydarzy w domu od razu zostaniemy o tym poinformowani. A dzięki wykorzystaniu scen, po wybraniu np. sceny „wyjście” zamykają się wszystkie okna, zasłaniają rolety, uzbraja alarm oraz gniazdka zostają odłączone od zasilania, możemy być pewni, że o niczym nie zapomnieliśmy 😉

  Korzyści inteligentnego domu można by jeszcze mnożyć w nieskończoność, jednak wszystkich zainteresowanych zapraszam na bloga http://www.dominteligentny.info na którym można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących inteligentnego domu.

 10. Witam!
  Czytam bloga Małgosi od kilku miesięcy i po lekturze twojego artykułu mogę stwierdzić, że Wy w pełni zasługujecie na inteligentny dom. Dom ten może dać wiele swobody i wolnego czasu. Może pomóc organizować czas pracy, ułatwia codzienne obowiązki a zarządzanie nim jest łatwe i przyjemne. Najważniejsze jest to, że dzięki temu ma się więcej czasu dla dzieci, na rozwijanie własnych pasji, tworzenie. I myślę,że to mogłoby pomóc przekonać Małgosię, bo widać, że rodzina jest dla niej najważniejsza, a bycie matką i żoną to jej posłannictwo, które czyni ją naprawdę szczęśliwą.

 11. Hmm, tak naprawdę widzę wiele korzyści, które przekonują mnie do zainwestowania w inteligentny dom.
  Jednak dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo mojej rodziny. Wiele rzeczy słyszałem o inteligentnym domu, dużo ludzi twierdzi, że zwiększa nasze bezpieczeństwo i mogę się z tym zgodzić. Inteligentny dom sam może zareagować na wystąpienie niebezpiecznych zdarzeń, „wie” co ma zrobić w przypadku wykrycia dymu, gazu bądź zalania pomieszczenia. Po połączeniu systemu inteligentnego domu z systemem alarmowym uzyskuje dodatkowe narzędzie, które skutecznie odstraszają potencjalnych włamywaczy. Dodatkowo cały dom można śledzić z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli mój dom daje prawdziwie bezpieczne schronienie do dodatkowo wpływa na moje samopoczucie, i komfort psychiczny, co w dzisiejszych czasach jest chyba na wagę złota 😉

 12. Komfort, bezpieczeństwo i oszczędność-te korzyści które przemawiają do mnie.Żyje się coraz szybciej,jesteśmy zabiegani i często zapominamy o różnych ważnych rzeczach.Inteligentny dom kusi swoimi możliwościami,dzięki którym możemy zaoszczędzic czas i pieniądze.Ogromny krok w przyszłość.Sam fakt,że mogę sterować światłem,zarządzać centralnym ogrzewaniem,otwierać i zamykać okna,monitorować zużycie energii elektrycznej oraz uruchamiać wiele innych programów zdjęłoby z moich barek wielki ciężar.Ile to razy w pracy zamartwiałam się czy zdążę zapalić w piecu nim dzieci wrócą ze szkoły,czy zamkłam okna wychodząc do pracy,czy zgasiłam światło…..Dzieki takiemu domu życie zdecydowanie staje się łatwiejsze i bezpieczniejsze 🙂

 13. W niedalekiej przyszłości mój dom inteligentny
  Powinien oferować następujące elementy:
  Po pierwsze powinien rano muzyką mnie budzić
  By złość rannego wstawania do pracy ostudzić,
  Po drugie na gościach niech zawsze robi wrażenie
  Kiedy po naciśnięciu guzika salon w kino zamienię,
  Po trzecie powinien zapobiegać niebezpieczeństwom
  Pożarom, zalaniom i innym nieszczęściom.
  A po czwarte niech inteligentnie dba o moją wygodę
  Bym korzystając z domu czuła pełną swobodę.
  I po piąte w domowych obowiązkach niech mnie wyręcza,
  Sprzątaniem, podlewaniem niech mnie nie zadręcza 😉

 14. Na wstępie – bardzo fajne wystąpienie „Pana Męża” na blogu :). Temat ciekawy. Po pierwsze inteligentny dom to bezpieczeństwo. O tym już pisało powyżej wielu komentujących. Dla mnie druga najważniejsza rzecz to ekologia. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom optymalizujemy zużycie energii – zarówno jeśli chodzi o ogrzewanie, jak i o oświetlenie. Każdy wie, że gdy wychodzimy na cały dzień z domu to powinniśmy skręcić ogrzewanie, wyłączyć niepotrzebne sprzęty z prądu, ale… czy zawsze to robimy? Nie, bo czasu mało, bo potem trzeba znowu zrobić rundkę po domostwie i wszystko podłączać i odkręcać. A tak – jeden „pstryk” i już. Oszczędzamy na energii, a co za tym idzie jesteśmy eko, a do tego oszczędzamy nasz cenny czas :). Wspaniałe rozwiązanie i w następnym domu na pewno skorzystam z takich cudów techniki, a w obecnym chciałabym mieć choć namiastkę, może się uda 🙂

 15. Technologie nieubłaganie wdzierają się w nasze życie. Nie do końca mi się to podoba, bo jestem zwolennikiem bardziej tradycyjnych rozwiązań, ale całe szczęście, że każdy może sam zdecydować jak ma wyglądać jego dom.

 16. Technologia z jednej strony fajna bo daje duży komfort. Ale jak wiadomo to elektronika, która jak zawiedzie to co? Poza tym czytałam, że system można zhakować. Myślę, że uzależnianie się od elektroniki w 100% to niezbyt dobry pomysł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here