Wydaje się, że zrobienie prania jest sprawą prostą – wystarczy włożyć zabrudzone rzeczy do pralki. Tymczasem sortowanie odzieży czy wybór detergentu mają wpływ na trwałość włókien i ich stan. Właśnie dlatego postanowiłam Wam przypomnieć najważniejsze zasady prania tkanin.

Etap pierwszy – sortowanie

Najczęściej jest tak, że cała rodzina zabrudzoną odzież, ręczniki czy pościel wrzuca do wyznaczonego kosza. Zanim jednak poszczególne rzeczy zostaną umieszczone w pralce, konieczne jest ich posortowanie. Czym się kierować, segregując tkaniny? Oto kilka wskazówek:

  • Tkaniny powinny być podzielone na białe i kolorowe. O ile ten podział jest dla nas oczywistością, to warto też oddzielić kolory jasne od ciemnych. To dodatkowo uchroni przed zafarbowaniem tkanin.
  • Segregując odzież, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi przez producenta na metce. Nie wszystkie tkaniny można prać mechanicznie, np. odzież wełniana powinna być prana ręcznie.
  • Odwróć ubrania na drugą stronę. To prosty trik, dzięki któremu kolory na dłużej będą intensywne. Dodatkowo to skuteczny sposób, aby uchronić tkaniny przed zmechaceniem się.
  • Zabezpiecz drobną odzież. W sklepach zakupisz specjalne woreczki wielorazowego użytku, które ochronią delikatne ubrania (np. rajstopy czy bieliznę) podczas prania.
  • Nie zapomnij opróżnić kieszeni oraz ambasador persil gel, zasunąć wszelkie zamki.

Jeżeli wśród rzeczy do prania znalazłaś wyjątkowo zabrudzone bluzki lub spodnie, to – przed włożeniem ich do pralki – namocz je.

Etap drugi – czy wiesz, co potrafi Twoja pralka?

Pralki różnią się między sobą programami, w jakie zostały wyposażone przez producentów. Aby nastawić odpowiedni, warto poświęcić chwilę i przeczytać otrzymaną instrukcję.

Zapoznając się z poszczególnymi programami, warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Te mogą dotyczyć zarówno ilości zastosowanego detergentu, jak i załadowania bębna pralki. W drugim przypadku zasada jest prosta – zawsze należy zostawić trochę miejsca, aby ubrania mogły się obracać. W przeciwnym razie nie będą one czyste, nie zostaną też poprawnie wypłukane z proszku. Ilość wolnego miejsca zależy od rodzaju tkanin – najwięcej przestrzeni potrzebują delikatne.

Wybór programu i załadowanie bębna pralki to nie wszystko – warto spojrzeć na temperaturę prania. Nawet najtańsze modele pralek dają w tym zakresie spore możliwości. Ręczniki i pościel z powodzeniem można prać w temperaturze od 60o do 90oC. Dla ubrań z bawełny zalecana temperatura to od 30o do 60oC.

Etap trzeci – jaki wybrać detergent?

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem środków piorących. Który wybrać? W ostatnim czasie testuję Persil 360° Complete Clean. Produkt jest dostępny w postaci: proszku, żelu, jak i kapsułek. Dobrze radzi sobie zarówno z odświeżeniem białych, jak i kolorowych tkanin, a to z uwagi na ulepszoną formułę. Dodatkowym plusem jest fakt, że wyrób jest dostępny w pięciu nutach zapachowych – każdy wybierze coś dla siebie.

Nawet najlepszy detergent nie poradzi sobie z usunięciem plam, jeżeli będzie niewłaściwie dozowany. Ile proszku, żelu lub kapsułek umieścić w pralce? To zależy od kilku czynników:

  • Stopnia zabrudzenia tkanin. Im silniejsze zabrudzenia, tym więcej detergentu należy dodać.
  • Wielkości pralki i ilości umieszczonych w niej rzeczy. Obowiązuje ta sama zasada, co wyżej.
  • Rodzaju wody. Również ten czynnik powinien być brany pod uwagę przy dozowaniu detergentu. W przypadku twardej wody warto dodać więcej środka piorącego.

Choć proszek jest niezbędny, aby przywrócić czystość ubraniom, więcej wcale nie znaczy lepiej.

Etap czwarty – jak suszyć pranie?

Po wyjęciu prania z pralki niezbędne jest jego wysuszenie. Jak to zrobić prawidłowo? Również tu mam dla Was kilka wskazówek:

  • Przed rozwieszeniem ubrań strzepnij je, bo w ten sposób szybciej się one wysuszą.
  • Kolorowego prania nie rozwieszaj na słońcu. W ten sposób uchronisz kolory przed wyblaknięciem.
  • Jeżeli korzystasz z klamerek, staraj się je umieszczać w miejscach, w których pozostawione przez nie ślady nie będą widoczne po założeniu ubrania.
Etap piąty – zadbaj o pralkę

Po zakończeniu prania w bębnie pralki mogą pozostać pojedyncze włókna i woda. To wystarczy, aby pojawił się nieprzyjemny zapach i rozwinęły groźne bakterie. Aby zadbać o urządzenie, wcale nie musicie robić wiele, wystarczy:

  • Regularnie (np. raz w miesiącu) przeprowadzać pranie konserwacyjne.
  • Po każdym praniu usuwać wodę gromadzącą się pod uszczelką tuż przy drzwiach pralki.
  • Jeżeli masz twardą wodę, korzystaj ze środków, które zabezpieczą elementy urządzenia przed rdzą.

Zostań testerem Persil 360 Complete Clean
Wejdź na stronę http://livelife.fun, wypełnij formularz i wygraj jeden z 500 produktów Persil.

A czy Wy macie jeszcze jakieś sprawdzone metody, które stosujecie podczas prania? Jeżeli tak, czekam na Wasze komentarze!