Życie to bajka.

5
bajki
Często w swoim dorosłym życiu zadaję sobie pytanie: „Dzięki czemu moje dzieciństwo należało do nadzwyczaj szczęśliwych”? Są to z pewnością: miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa – zapewnione przez Rodziców, cudowni przyjaciele, niezapomniane zabawy ale na szczególe odznaczenie zasługują… BAJKI, BAŚNIE, wszelkie LEGENDY i OPOWIEŚCI, których we wczesnym etapie życia nie brakowało….

Spędziłam wiele głębokich godzin pod kołdrą z latarką w ręku, wyłączona zupełnie z otaczającego świata ale z ulubioną książką….a potem szlochając przez resztę nocy współczułam najszczerzej Prosiaczkowi, że jest taki biedny i pokrzywdzony w historiach o „Kubusiu Puchatku”. Był „Kopciuszek” i marzenia o Księciu…pojawiła się magia i nieustająca do dnia dzisiejszego wiara w CUDA…bo one naprawdę się zdarzają, trzeba tylko w nie BARDZO wierzyć;)

 

BAJKI

 

Albert Einstein powiedział: ” Jeśli chcesz aby Twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”.  

Bajka konfrontuje dziecko z najtrudniejszymi momentami w życiu jak: śmierć, starzenie się, choroba i strata. Przedstawia te stresujące chwile jednak w tak uproszczony sposób, że pozwala dziecku naturalnie uporać się z tymi problemami. Dziecko podąża za bohaterem przez wszystkie etapy radzenia sobie z przeciwnościami losu i utwierdza się w przekonaniu, że zawsze czeka na nas gdzieś „szczęśliwe zakończenie”, że „wszystko się jakoś ułoży” mimo, że na początku wygląda na sytuację bez wyjścia. Takie opowieści to najlepsza nauka wiary we własne możliwości i odwagi.

Bajki to także idealna nauka zasad moralności. Wybory bohatera uczą Dziecko, że decyzje mają swoje konsekwencje a Ono wyciąga wnioski i decyduje którą drogą będzie podążać. Pokazują, że życie jest w rękach danej osoby, że pomimo przeciwności warto zawsze być przyzwoitym bo dobro jest piękne, bo dobro zawsze wygrywa i warto dobrym być zawsze.

 

bajki

 

Kontakt z lekturą to dla dziecka niezastąpiona lekcja wyobrazni. Dzięki bajkom zaznajamiamy nasze pociechy ze światem zewnętrznym a Ono w tym czasie buduje swoje własne, wewnętrzne światy…fantazjuje, kreuje i tworzy –  nabywa cech niezbędnych we współczesnym świecie.

Zdanie: „Poczytaj mi mamo…” to miód na moje uszy (coraz częściej padające z ust Wiktorka)…bo czas spędzony z baśniami to czas wyjątkowy. Potrafi naprostować wszystko to co niszczy każdego dnia telewizor i pęd życia codziennego. Czas z książką rodzica i dziecka to chwila na refleksje, moment na odpowiedzi na szereg pytań, które nasuwają się Dziecku w trakcie lektury, to budowana więz, pretekst do rozmów.

Zobaczysz jak zaskoczą Cie pytania Twojego Dziecka, poznasz Jego lęki, obawy ale także będziesz pod wrażeniem Jego spostrzegawczości i bystrości.  Warto w tym uczestniczyć;)

 

BAJKI

 

Pisał do Was prawdziwy MOL KSIĄŻKOWY….i nieustająca wielbicielka KUBUSIA PUCHATKA;)

 

 

 

 

 

 

5 KOMENTARZE

 1. Bardzo wartościowy post!

  Czytam bloga od deski do deski, wracając też do Pani „starszych” postów.

  Też codziennie czytamy dzieciom!
  Nasze dzieci nie oglądają TV. Nie mają jeszcze skończonych trzech lat i po prostu nie oglądają. Nie potrzebna nam telewizja. Za to książki sprawiają – jak sama Pani pisze – że dziecko „fantazjuje, kreuje, tworzy”! Już od najmłodszych lat.

  Z Mężem cenimy również audiobooki. Nie wiem czy Pani dzieci gustują w tego rodzaju bajkach czytanych. U nas sprawdzają się w podroży lub podczas statycznej zabawy jak układanie puzzli.

  Nie wiem czy mogę wkleić link – najwyżej Pani go usunie z komentarza – ale polecam audiobooki nagrywane przez mojego szwagra. Nagrywa je jako „Stryjek dzieciom”. W ogóle w Internecie oraz w księgarniach można znaleźć dużo różnych audiobooków dla dzieci. Pozdrawiam Panią bardzo serdecznie, czytelniczka Magda. Inspiruje mnie Pani bardzo… Gratuluję bloga i życzę dalszych sukcesów! Wpisy są bardzo ładnie dopracowane, widać że Pani wkłada w bloga całe serce. A zdjęcia zawsze profesjonalne 😉

  https://www.youtube.com/watch?v=IEPh07A7OL8
  https://www.youtube.com/watch?v=yKKbUpP53aU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here