Grudzień to czas wielkich świątecznych przygotowań, pięknej atmosfery i magicznych scenerii. Ze względu na emocje, jakie niesie za sobą czas świątecznej gorączki, filmowcy chętnie sięgają po tenże temat, tworząc co rusz kolejne ekranizacje. Do tej pory powstało kilkanaście filmów, których głównym scenariuszem są właśnie święta. 

Przygotowałam dla Was subiektywny świąteczny zestaw obowiązkowych pozycji filmowych, które są w naszym domu corocznym tłem Bożonarodzeniowych przygotowań. To przy nich pieczemy pierniczki, sprzątamy albo zasiadamy z popcornem w tak mroźny wieczór jak wczoraj. Mam nadzieję, że wśród mojej listy TOP 10 najlepszych świątecznych filmów, znajdziecie także filmy dotąd Wam nieznane, które staną się również Waszą ulubioną pozycją.

10 najlepszych świątecznych filmów

KRONIKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NETFLIX I i II część

Na początku tegoroczna nowość wprost od NETFLIX. Część 2 Kroniki Św. Mikołaja! Piękna ekranizacja i doskonała jakość. W Kronice świątecznej spotykamy się z rodzeństwem, które stara się pogodzić ze stratą taty. Strata dotyka szczególnie starszego Chłopca, który jest wyraźnie sfrustrowany i nie wie, jak poradzić sobie z żałobą. Mama rodzeństwa jest właściwie nieobecna, pracuje w szpitalu i często bierze podwójne zmiany. Noc wigilijną spędza na kolejnym dyżurze. Pod nieobecność mamy dwójka dzieciaków wpada na pomysł próby przyłapania Świętego Mikołaja na gorącym uczynku. Zuchwałość rodzeństwa jest źródłem początkowych problemów, w wyniku których Teddy i Kate muszą stać się przymusowymi pomocnikami Mikołaja i dzięki czemu bardzo zbliżają się do siebie.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ Z 34 ULICY

Piękny obraz świątecznej magii, który przywraca wiarę w istnienie św. Mikołaja nawet największym niedowiarkom. Nowy Jork w przeddzień świąt Bożego Narodzenia. Dorey Walker jest kierowniczką luksusowego magazynu z odzieżą i galanterią. Niestety sklep jest w poważnych tarapatach – wisi nad nim groźba przejęcia przez inną sieć. Dorey gorączkowo szuka sposobu na wyjście z impasu. Okazuje się nim niejaki Kriss Kringle, który zostaje zaangażowany w charakterze świętego Mikołaja. Wkrótce jego niekonwencjonalne pomysły podwajają obroty sklepu. Kriss utrzymuje, że jest prawdziwym świętym Mikołajem, ale ani Dorey, ani nawet jej 7-letnia córka Susan w to nie wierzą. Nie wierzy w to również szef konkurencyjnej sieci, więc obmyśla intrygę, która ma skompromitować domniemanego świętego. Niebawem Kriss staje przed sędzią Harperem, który ma ustalić jego prawdziwą tożsamość.

BRIDGET JONES

Mam tysiące wspomnień związanych z premierą Bridget. Jej fenomen nigdy nie przeminie, gdyż żaden inny film jak dotąd w tak przezabawny sposób nie obrazuje naszej kobiecej natury. Bridget Jones jest trzydziestodwulatką z nadwagą, która budzi się w noworoczny ranek w domu rodziców. Jej życie wydaje się nie mieć sensu. Bridget postanawia to zmienić – chce stracić parę kilogramów, mniej palić i ograniczyć alkohol, a przede wszystkim przestać fantazjować na temat szefa, Daniela Cleavera. Wszystko po to, aby znaleźć upragnionego mężczyznę. Bridget poznaje przystojnego prawnika, Marka Darcy’ego, w którym matka kobiety widzi idealnego kandydata na męża. Niestety, jego niefortunna wypowiedź przekreśla szansę na znajomość z panną Jones.

FAMILY MAN

Ten film polecam absolutnie każdemu, kto myśli o założeniu rodziny albo już jest jej szczęśliwym posiadaczem. Film doskonale obrazuje i uświadamia, że nic w życiu nie jest nam dane na zawsze i o wszystko trzeba dbać a każde uczucie solidnie pielęgnować. Porusza też wątek sukcesu- dla jednego będzie to prestiżowa posada i sowite zarobki, dla drugiego- szczęśliwa rodzina i niespieszny żywot. Odtwarzany przez Nicholasa Cage’a należy do pierwszej grupy osób, odnosi sukcesy zawodowe i finansowe, a namiastką relacji z bliskimi są sporadyczne spotkania z kobietami. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia budzi się obok swej dawnej miłości w świecie, w którym jego konto jest znacznie szczuplejsze, a nowa posada jest daleka od jego ambicji. Na dodatek nadchodzi Boże Narodzenie, a on zmuszony jest do wszystkich familijnych rytuałów z nim związanych. Bohater próbuje więc powrócić do swego dawnego życia, ale czy było ono tak wspaniałe, jakim je zapamiętał? Cage tworzy tu świetny duet z Teą Leoni, zaś sam film niesie pewien morał, nienachalny i nieinfantylizujący fabuły.

W KRZYWYM ZWIERCIADLE

– Tato, ta choinka nie zmieści się w ogródku…
– W jakim ogródku? Stanie w salonie!

Przezabawna komedia, której nie może zabraknąć w świątecznym repertuarze. Boże Narodzenie. Czas radości i pojednania. Nierzadko jedyny moment w roku, kiedy można zobaczyć całą rodzinkę w komplecie przy odświętnie przystrojonym, wigilijnym stole. Ta idea od dawna przyświecała Clarkowi Griswoldowi. Po wielkiej wyprawie do zamkniętego parku rozrywki na drugim końcu Stanów i zwiedzeniu najbardziej urokliwych zakątków Europy, Griswold postanowił zorganizować dla swej rodziny święta Bożego Narodzenia z prawdziwego, uświęconego tradycją zdarzenia. Etap pierwszy – znaleźć głęboko w lesie odpowiednią choinkę i z braku piły wykopać ją własnymi rękami. Etap drugi – umieścić kilkumetrowego iglaka w pokoju gościnnym, choć nawet ogródek byłby dla niej za mały. Etap trzeci – z narażeniem życia przystroić dom w 25 tysięcy choinkowych światełek. Etap czwarty – zaprosić całą rodzinę do wspólnego przeżywania tajemnicy Narodzenia Pańskiego. Etap piąty – oczekiwać na grubą premię z pracy, celem sprezentowania rodzinie Griswoldów upragnionego basenu. Zapowiadają się cudowne święta…

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Ten film rozwieje Wasze wszelkie wątpliwości dotyczące świąt i Mikołaja. Święty Mikołaj kojarzy się wszystkim z czerwonym strojem i czapką oraz z tym, że lata on z prezentami na wielkich saniach zaprzęgniętych przez renifery. Taki obraz świętego Mikołaja to nic innego jak fałszywa kreacja, którą stworzyła popkultura i branża handlowa. Jaka jest prawdziwa historia świętego Mikołaja? Kim naprawdę był? – 6 grudnia obchodzimy mikołajki i jest to idealny dzień, by rozwikłać wszelkie wątpliwości na temat tej postaci.

CICHA NOC

Polska produkcja, która zdobyła niejedną nagrodę filmową. Pragnienie stworzenia idealnych świąt. Zazwyczaj i tak kończy się niepowiedzeniem, ale wiele osób oczarowanych magią świąt stara się na jeden dzień w roku zapomnieć o tym, że świat nie jest bajką. Wątek dążenia bohaterów do doskonałości przewija się cały czas i dotyczy nie tylko świątecznych przygotowań. W „Cichej nocy” nie zobaczymy fantastycznej atmosfery Bożego Narodzenia znanej z pogodnych, podnoszących na duchu amerykańskich produkcji. Zamiast tego dostajemy realistyczny obraz świąt, pod pretekstem którego możemy zobaczyć portret rodzinny. Widzimy na nim przekrój osobowości wraz z ich przywarami, ale postacie w skrajnych wypadkach prezentują również bardzo pozytywne cechy.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

Ekranizacji kultowego dzieła Karola Dickensa było już tak wiele, że nie sposób wszystkich spamiętać. Uniwersalne i nieśmiertelne przesłanie, jakie niesie ze sobą „Opowieść wigilijna” pozwala twórcom co pewien czas powracać do tego tematu. Opowieść przybliża historię podłego i skąpego człowieka, jakim jest Ebenezer Scrooge. Zamożny, ubóstwiający ponad wszystko brzęk monet, potrafiący liczyć je w nieskończoność, zapominając przy tym o otaczającym go świecie. Ten zatwardziały przeciwnik świąt przez lata dorobił się pokaźnej fortuny, coraz bardziej pogrążając się w swoim finansowym królestwie. Sytuacja ulega zmianie, gdy umiera jego wspólnik Marley – hiena jakich mało. Pewnej nocy jego duch nawiedza Ebenezera i oświadcza mu, że czeka go koszmarna kara za bezduszne życie jakie prowadzi. Początkowo liczykrupa nie daje wiary przepowiedni, jednak w momencie kiedy zaczynają się pojawiać następne widma, radykalnie zmienia nastawienie…W końcu w święta wszystko jest możliwe!

LISTY DO “M” – 3 części

Moje marzenie o polskiej ekranizacji przedstawiającej święta moimi oczami, zostało spełnione! Mamy w końcu serię filmów lekkich, ciepłych, rodzinnych i mogących z powodzeniem konkurować w bożonarodzeniowej ramówce z takimi klasykami jak „To właśnie miłość” czy „Kevin sam w domu”. Do dużego worka plusów zaliczyć trzeba przede wszystkim wygląd Warszawy. Zdjęcia i scenografia sprawiają, że stolica wygląda magicznie i mimo, iż mamy dopiero połowę grudnia, można poczuć magię świąt. Także soundtrack, na czele z wieloma świątecznymi hitami sprawia nawet jadąc samochodem po zamglonym Olsztynie myślę o cieple nadchodzących świąt.

KEVIN SAM W DOMU – I i II część

Dobrze! Wiem! Już cicho! Nie wzdychaj….wiem, że miało nie być Kevina ale czy święta bez Kevina na Polsacie byłyby wciąż tymi samymi świętami?;) Czy pamiętasz jeszcze kiedy po raz pierwszy miałeś okazję obejrzeć Kevina? Mnie do kina zabrał mój Brat, pamiętam że z tego powodu była to dla mnie podwójna radość. Film oglądaliśmy w nieistniejącym już kinie Polonia i śmialiśmy się jeszcze na długo po wyjściu z seansu. Święta to dla wielu: oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę oraz “Kevina samego w domu”. Tak, dobrze widzicie, Kevin zakorzenił się w naszą kulturę na tyle, że rok rocznie jedna ze stacji telewizyjnych nie wyobraża sobie świąt bez emisji. Wyświetlany koło godziny 20, aby zebrać przed telewizorami całe rodziny. Absolutny świąteczny klasyk! Nie znam filmu, który równie mocno kojarzy się z okresem świątecznym, zbierając całe rzesze wyznawców przed telewizorem. Nieskomplikowana fabuła, oparta na najprostszej historii. Skupiająca się na rozbawieniu odbiorcy poprzez komiczne sytuacje, czy pomysły chłopaka. Jednym słowem typowe kino familijne, którego nie może zabraknąć w żadnym domu!

A Wy co byście dopisali do powyższej listy świątecznych filmów/bajek? 

Czekam na Wasze propozycje! A tymczasem już jutro widzimy się na blogu z kolejną inspiracją świąteczną!

najlepszy-blog-zrob-to-sam-w-polsce